Tataristan'da 16 İslam aliminin eserlerine yasak

Tataristan Dini İdaresi aralarında Seyyid Kutub ve Hasan El Benna'nın eserlerinin de olduğu bazı yazarların kitaplarını yasakladı.

13-05-2015


Tataristan Cumhuriyeti, bugüne kadar savcılık ve mahkemeler tarafından uygulanan yasakları artık devlet bazında uygulama kararı aldı.

Tataristan Müslümanları Dini İdaresi, bazı İslami kitapları yasak listesine aldı. Bu listede Takiyyuddin Al-Nebhani, Abdulkadim Zallum, Ata Ebu Rasht, Nasiruddin el-Albani, Abdurrahman el-Sadi, Hasan el-Benna, Seyyid Kutub gibi 16 ismin eserleri yer aliyor.

Tataristan Cumhuriyeti Müslümanları İdaresi, yasakladığı dini kitaplar listesini Tataristan İçişleri Bakanlığı ve Cumhuriyet Savcılığı'na da gönderdi. Ardından hazırladığı yasak listesini bir genelge ile bütün camilerin imamlarına gönderdi. Görevlilere bu kitapların çoğaltılmaması ve dağıtılmamasını kontrol etmelerini emretti. 

Müslüman aktivistler ve bağımsız dini kuruluşlar Tataristan Dini İdaresinin bu yasakçı tavrını Rusya hükümeti ile işbirliği olarak nitelendiriyor.

(Dünya Bülteni)

Etiketler : #Tataristan'da   #16   #İslam   #aliminin   #eserlerine   #yasak    
YORUMLAR
  • Fatma CEREN   13-05-2015 07:26

    Yasak ve serbesti, o şeyin toplum üzerinde -o anki ya da muhtemel- etkisi ihtimalleriyle şekillenir. Hele ki yarın öbür gün akp seçimi aldıktan sonra, gazetelerin yakın bir zamanda "Yoldaki İşaretler" gibi kitapları ücretsiz dağıtacağını bekleyelim..

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN