Sezer, ana muhalefet lideri gibi konuştu

Halka tepeden bakan cumhuriyet bürokrasisinin tipik örneklerinden biri olan Çankaya'nın sayılı günleri kalan sakini Sezer, ana muhalefet lideri gibi konuştu.

13-04-2007


Sezer, ana muhalefet lideri gibi konuştu

Halka tepeden bakan cumhuriyet bürokrasisinin tipik örneklerinden biri olan Çankaya'nın sayılı günleri kalan sakini Sezer, Harp Akademileri'nde verdiği konferansta, Anayasa'nın 117. maddesi gereğince, TBMM'nin manevi varlığından ayrılmayan Başkomutanlığı temsil görevinin yakında sona ereceğini kaydederek, "Dünyanın en büyük ve en kahraman ordularından birinin başkomutanlığını temsil görevini, yaşantımın en mutlu ve onurlu anılarından biri olarak hep koruyacağım" dedi.

Türkiye'de siyasal rejimin, Cumhuriyet kurulduğundan beri, hiçbir dönemde günümüzde olduğu kadar tehlikeyle karşı karşıya kalmadığını belirten Sezer, "Laik Cumhuriyet'in temel değerleri ilk kez açıkça tartışma konusu yapılmaktadır. İç ve dış güçler, bu konuda aynı amaç doğrultusunda çıkar birliği içinde hareket etmektedir" dedi.

Sezer, şöyle devam etti:

"Dış güçler, Türkiye'nin İslam ülkelerine model olabilmesi için öncelikle siyasal rejiminin 'laik Cumhuriyet'ten, 'demokratik Cumhuriyet' adı altında, 'Ilımlı İslam Cumhuriyeti'ne dönüştürülmesini öngörmektedirler. Ilımlı İslam, Devlet'in sosyal, ekonomik, siyasal ve hukuksal düzeninin din kurallarından belli ölçüde etkilenmesi anlamına gelmektedir. Bu niteliğiyle Ilımlı İslam modeli, İslam'ı kabul eden diğer ülkeler için bir ilerleme sayılsa da, Türkiye Cumhuriyeti yönünden büyük bir geriye gidiş, daha açık söylemiyle, 'irticai' bir modeldir. Türkiye bölge için ancak laik, demokratik hukuk devleti niteliği ile örnek oluşturabilir; bu yöndeki deneyimlerini paylaşmaya hazırdır. "

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye'de siyasal rejimin, Cumhuriyet kurulduğundan beri, hiçbir dönemde günümüzde olduğu kadar tehlikeyle karşı karşıya kalmadığını belirterek, "Laik Cumhuriyet'in temel değerleri ilk kez açıkça tartışma konusu yapılmaktadır" dedi.

Etiketler : #Sezer   #   #ana   #muhalefet   #lideri   #gibi   #konuştu   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN