Salih Mirzabeyoğlu tahliye edildi

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Salih Mirzabeyoğlu'nun yeniden yargılanmasına karar verdi.

22-07-2014


İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Salih Mirzabeyoğlu olarak tanınan yazar Salih İzzet Erdiş hakkında yeniden yargılama kararı verdi. Mahkeme oy birliği ile Mirzbeyoğlu'nun tahliyesine karar verdi. Mahkeme yeniden yargılama kararına, yeni ortaya çıkan tanık beyanları ve delilleri gerekçe gösterdi.

16 yıldır F tipi Cezaevinde

28 Şubat sürecinden sonra 1999'da tutuklanan ve 16 yıldır Bolu F Tipi Cezaevinde, ispatlanamayan İBDA-C adlı bir örgütün lideri olduğu gerekçesiyle müebbet hapis yatan Salih Mirzabeyoğlu, tahliye edildi.

Mirzabeyoğlu'nun avukatlarının geçtiğimiz ay yeniden yargılanması için yaptıkları başvuru kabul edildi. Davaya bakan avukatlar, Mirzabeyoğlu'nun 16 yıl boyunca hukuksuz bir şekilde mahkum edildiğini belirtmişlerdi.

'Çocuğunu beklerken tutukladılar'

48 yaşında tutuklanan Salih Mirzabeyoğlu, şuan 64 yaşında. Mirzabeyoğlu, tutuklandığı günü anlatırkan, Çocuğunun okuldan çıkmasını beklerken ellerine kelepçe takılarak gözaltına alındığını söylemişti.

Mirzabeyoğlu, 1999 yılında tutuklandı, 2001 yılında idama mahkum edildi. 'İslamî Büyük Doğu Akıncıları Cephesi İBDA/C örgüt lideri olmak' suçlamasıyla yargılanan Mirzabeyoğlu, o dönemde idam kalktığı için cezası müebbet hapsine çevrildi. İBDA-C adlı bir örgütün lideri olduğu ve örgütün hiçbir zaman ispatlanamayan silahlı eylemlerine liderlik ettiği iddiasından hüküm yiyen Mirzabeyoğlu, 16 yıldır Bolu F Tipi Cezaevinde yatıyordu.

(Ajanslar)

Etiketler : #Salih   #Mirzabeyoğlu   #tahliye   #edildi   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN