Piriş: Doğru gündeme sahip olmak, Kur'an'la irtibatla mümkündür

İnsanın başıboş şekilde, canının istediği gibi yaşamak için yaratılmadığını kaydeden Piriş, Kur'an'ın ilk emri olan "İqra" hitabının insana "Hayata seni yoktan var eden Rabbinin adıyla bak. Hayatı Rabbinin adıyla algıla ve bu minval üzere bir hayat inşasına giriş" mesajı olduğunu belirtti.

16-02-2008


İslam ve Hayat

Şirinevler'de faaliyet gösteren Dost Kitap Kırtasiye'deki "Sohbet ve İmza Günleri"nin bu haftaki konuğu Araştırmacı-Yazar Şaban Piriş'ti. Program kapsamında, "Gündemimizi Kur'an'la belirlemek" başlıklı bir konuşma yapan Şaban Piriş, Müslümanların gündemlerini Allah'ın Kitabı'yla belirleme yükümlülükleri bulunduğunu, bunun da Alah'ın Kitabı'yla sürekli bir irtibat halinde olmayı gerektirdiğini söyledi.

İnsanın başıboş şekilde, canının istediği gibi yaşamak için yaratılmadığını kaydeden Piriş, Kur'an'ın ilk emri olan "İqra" hitabının insana "Hayata seni yoktan var eden Rabbinin adıyla bak. Hayatı Rabbinin adıyla algıla ve bu minval üzere bir hayat inşasına giriş" mesajı olduğunu belirtti.

Piriş, Kur'an'ın hayatımızda belirleyici olup olmadığını muhasebe etmemiz gerektiğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: "Alemlerin Rabbi yüce Allah hayatımızın tenhalarında değil, merkezinde olmalı. O'nsuz hiçbir şeyimiz olmamalı. Kur'an'la sürekli yenilenen bir bağ sahibi olmalıyız. Ancak bu şekilde sahih bir gündem sahibi olabiliriz."

Program, Piriş'in soruları cevaplaması ve kitaplarını imzalamasıyla son buldu.     

Etiketler : #Piriş:   #Doğru   #gündeme   #sahip   #olmak   #   #Kur'an'la irtibatla mümkündür   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN