İHH'dan kampanya: “Onlar da Görsün”

İHH; Mali, Nijer, Burkina Faso, Çad, Sudan, Etiyopya, Somali, Gana, Togo, Benin gibi Sahra kuşağı ülkelerinde bir sene içerisinde 100 bin katarakt ameliyatı yapmayı planlıyor.

05-04-2007


 “Siz Görürseniz, Onlar da Görecek”

 

İnsani Yardım Vakfı (İHH); Mali, Nijer, Burkina Faso, Çad, Sudan, Etiyopya, Somali, Gana, Togo, Benin gibi Sahra kuşağı ülkelerinde bir sene içerisinde 100 bin katarakt ameliyatı yapmayı planlıyor. “Siz Görürseniz, Onlar da Görecek” sloganıyla başlatılan kampanyaya hayırseverler bir ameliyat bedeli olan 100 YTL ödeyerek katılabilecekler.

Dünya üzerindeki en fakir 22 ülkeden 19’unu barındıran Afrika, sağlık altyapısı olarak da farklılık arzetmiyor. Her 10 saniyede bir çocuğun önlenebilir hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiği Afrika’nın birçok ülkesinde ortalama insan ömrü 40’ı aşmıyor. Özellikle Sahra kuşağı üzerinde yer alan Nijer, Çad, Mali, Burkina Faso, Etiyopya gibi ülkelerde ortalama olarak 40.000 insana bir doktor düşerken, milyonlarca insan hayatlarında hiç doktor görmeden yaşıyor.

İHH’nın katarakt ameliyatları yapacağı ülkelerden biri olan 13 milyon nüfuslu Nijer’de halihazırda göz ameliyatı yapabilen 11 doktor bulunuyor. Bu istatistik ülkede her 1,2 milyon insana bir göz doktoru düştüğünü göstermekte ki bu durumun vehametini acı bir şekilde ortaya koyuyor.

Kıtada gözle ilgili 10 milyonun üzerindeki körlük vakasının birçoğu katarakt hastalığı üzerinde yoğunlaşıyor. 10-15 dakikalık basit ameliyatlarla yeniden görme yetisine kavuşabilecek olan en az 5 milyon Afrikalı maalesef ekonomik yetersizlikler ve sağlık altyapısındaki sorunlar nedeniyle bu şekilde yaşamak zorunda.

İHH İnsani Yardım Vakfı her sene onbinlerce yeni körlük vakasının eklendiği Afrika’ya bu kez katarakt operasyonları için giriyor. İHH, Dayanışma Vakfı’nın işbirliğiyle Mali, Nijer, Burkina Faso, Çad, Sudan, Etiyopya, Somali, Gana, Togo, Benin gibi Sahra kuşağı ülkelerinde bir sene içerisinde 100.000 katarakt ameliyatı yapmayı planlıyor. Ameliyat yapılacak ülkelerdeki altyapı hazırlıklarının tamamlanmasının ardından kısa süre içerisinde başlayacak operasyonlarla yeniden görebilecek olan insanlar kıtadaki sosyal kalkınma çabalarına büyük bir ivme katacak.

Etiketler : # İHH'dan   #kampanya:   #Onlar   #da   #Görsün   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN