Muhafazakar gazetelerin 'sevgililer günü' ilgisi

Birçok muhafazakar gazetenin batı uygarlığının dayatması olan 'Sevgililer Günü'ne özel ilaveler hazırlaması tepkilere neden oldu

13-02-2015


Batı kültürünün bir dayatması olan ve artık bir endüstriye dönüşmüş olan 'Sevgililer Günü' son dönemlerde muhafazakar camiada da kutlanıyor. Birkaç yıldır muhafazakar gazetelerin bugüne özel ilaveler vermesi tepkilere neden oluyor.

Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan Sevgililer Günü, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştı. Valentine kelimesi, Batı uygarlığında hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanıldığından zaman içerisinde bu Hristiyan bayramı 'Sevgililer Günü'ne dönüştü. Bu gün zaman içerisinde bir endüstriye dönüşerek sevgiliye hediye alımı kisvesiyle tüketim çılgınlığı halini aldı.

Türkiye'de bu gün uzun bir süre 'Laik' olduğunu ifade eden kesimler tarafından ciddiye alınıp kutlanırken son yıllarda muhafazakar kesimde de rağbet görmeye başladı. Daha çok muhafazakar kesime hitap eden gazeteler de bugüne özel yayınlar yapmaya ve birçoğu özel ilaveler çıkarmaya başladı.

Sabah, Star, Türkiye ve Zaman gazeteleri bu çerçevede iki gün önceden özel ilaveler hazırlayarak okuyucularını sevgilisine hediye seçimi konusunda 'bilgilendiriyor'. Eklerde aşkın önemini anlatan makale ve yazıların yanı sıra eşlerin ve sevgililerin bir Hristiyan din adamı adına ihdas edilen bugünde nasıl hediyeler alması gerektiğine dair haber ve reklamlar yer alıyor.

Muhafazakar gazetelerin bugüne gösterdiği ilgi hem Hristiyan kültürüne özel bir gün olması hem de kapitalizme hizmet etmesi sebebiyle tepkilere neden oluyor.

Etiketler : #Muhafazakar   #gazetelerin   #'sevgililer   #günü'   #ilgisi    
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN