Müftüye bak müftüye!

Tekirdağ Müftüsü'nden sululuk... Bayram vaazında bayramlaşma kültürünün türkülerde işlendiğini belirten Tekirdağ Müftüsü Mahmut Gürlen, cemaate dönerek, “Şimdi size bir Türkü söyleyeyim mi?” diye sordu ve türkü söylemeye başladı.

25-10-2012


Tekirdağ Müftüsü'nden sululuk... Bayram vaazında bayramlaşma kültürünün türkülerde işlendiğini belirten Tekirdağ Müftüsü Mahmut Gürlen, cemaate dönerek, “Şimdi size bir Türkü söyleyeyim mi?” diye sordu.  Müftü Gürlen, cemaattin “Söyle” demesi üzerine Karahisar Kalesi isimli türküsünün ‘Kesme Ümidini Kadir Mevladan, Kadir Mevladan, Ver Elini Karli Daglar Asalim, Bayramlasalim' dizelerini okudu.

Tekirdağ Müftüsü Mahmut Gürlen, Eski Cami'de bayram namazı vaazı verdi. Müftü Gürlen, vaazında bayram ve bayramlaşmanın ülke kültüründeki yerine vurgu yaptı. Bayramlaşmaların Türk kültüründe ayrı bir yeri olduğunu aktaran Gürlen, Tekirdağlıları Valilik önünde bayramlaşmaya davet etti.

Bayramlaşma kültürünün türkülere de yansıdığını söyleyen Gürlen, “Bayramlaşma kültürü türkülerimize de yansımış. Türkülerde bizim. Şimdi size bir türkü söyleyeyim mi?” dedi. Cemaatten “Söyle hocam” karşılığını alan Müftü Gürlen, “Türküler de bizim. Tamam söyleyeyim o zaman.” diyerek Karahisar Kalesi isimli türküsünün ‘Yayladan gel Alli Gelin Yayladan, Kesme Ümidini Kadir Mevladan, Kadir Mevladan, Ver Elini Karli Daglar Asalim, Bayramlasalim' dizelerini okudu. Türkü'nün dizelerini okuyan müftü Gürlen, yine cemaate dönerek “Oldu mu, beğendiniz mi” diye sordu.
 

(İslam ve Hayat / Haber 7)

Etiketler : #Müftüye   #bak   #müftüye!   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN