Kur'an Nesli, son sayısında namazı ele alıyor

Namazın, Kur’an’da bulduğu anlamı ile Müslümanın yaşamını tümüyle kuşatan, alışkanlıklarını ve davranışlarını Rabbani çizgiyle buluşturmayı hedefleyen bir “yüzleşme” ve “hatırlama” olduğunu unutmamak gerekir

20-08-2007


Kuran Nesli Dergisi, son sayısında "Namaz: Varoluş ve Direnç Kaynağımız" başlığıyla namazı ele alıyor. Namazla ilgili çeşitli makalelerin ve "Namaz: Bir Tevhid Eylemi" kitabının yazarı Abdullah Yıldız'la yapılan röportajın yer aldığı derginin özet tanıtım yazısıonda şu ifadelere yer veriliyor:

"Bu sayıda dosya konumuz namaz. Öyle inanıyoruz ki hayatımıza namazı gerçek anlamıyla oturtabilirsek, diğer problemlerimizi de çözmek için bir kapı aralamış olacak, İslam toplumuna doğru adımlarımızı sıklaştırabileceğiz. Namazın, Kur’an’da bulduğu anlamı ile Müslümanın yaşamını tümüyle kuşatan, alışkanlıklarını ve davranışlarını Rabbani çizgiyle buluşturmayı hedefleyen bir “yüzleşme” ve “hatırlama” olduğunu unutmamak gerekir.

Namazlarımızda derin bir anlam ve güçlü bir etki için emek harcamak durumundayız. Bu nedenle sizinle paylaştığımız çalışmaları da bu amaç ve gayret ile okuyup, üzerinde dikkatlice düşünmek gerektiği inancındayız. Dosya içinde Abdullah YILDIZ ile yaptığımız söyleşiyi beğeneceğinizi umuyoruz. Namazın anlam ve öneminin yanı sıra yöntemi ile ilgili, Hz. Peygamber'in nasıl namaz kıldığı ile ilgili bir yazıyı da ilerleyen sayfalarda okuyabilirsiniz. Abdullah SAYAR’ın Cem Olmak Cemaat Olmak yazısını da okuyabileceğiniz dosya, diğer çalışmalarla birlikte doğru ve bütüncül bir “namaz algısı” için hepimize ışık tutacağını düşünüyoruz.

Namazın aynı zamanda egemen zorbalara karşı bir duruş olduğunu hatırlatmakta yarar var. Bunu bize şahitliği ile yeniden öğreten bir vicdani redciyi; Enver AYDEMİR'in hikayesini gündem sayfalarında okuyabilirsiniz.

İslami kaygılarımız zaman zaman çeşitli sınavlardan geçiyor. Bunların çoğunun farkında olmuyor veya çok geç farkına varıyoruz. İşte bu noktada Rabbimizin, “zikr/hatırlatma” olarak nitelediği Kur'an-ı Kerim'in hayatımızda kapladığı yer büyük önem taşıyor. Eğer sık sık Kur'an'ı anlayarak okuyorsak bu okumayı, dolayısıyla hatırlamayı ihmal ettiğimizde, şeytan kolaylıkla sağdan yaklaşabiliyor. Bizi Rabbimiz adıyla bile kandırabiliyor.

Dergimiz bu kaygıyla, Kur'an kavramını yeniden hatırlatmak gibi bir misyon yükleniyor. Bu noktada sadece okumak değil, şeytan işi pisliklerden kaçınarak ve Rabbin adını anarak okumak gerekiyor. Nitekim Allah'a iman da tağutlar reddedildiğinde bir anlam ifade ediyor."

İrtibat: www.kuranneslidergisi.com

Etiketler : #Kur'an   #Nesli   #   #son   #sayısında   #namazı   #ele   #alıyor   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN