İşgalci Rusya ile Esed rejimi İdlib ve Haleb'de hastane ve okullara saldırıyor

İşgalci Rusya ve Esed rejimine ait savaş uçakları, Suriye’nin İdlib ve Halep illerinde son 8 günde 7 hastane ve 6 okulu hedef aldı, onlarca sivili katletti.

27-09-2017


Suriye’de “İdlib çatışmasızlık bölgesi” içinde yer alan ve İdlib ile Halep illerine bağlı bölgelere düzenlenen şiddetli hava saldırılarında son 8 günde 7 hastane ve 6 okul vuruldu.

İdlib’in güneyi ile Halep’in güneyi ve batısı, 19 Eylül’den bu yana yoğun hava saldırılarına maruz kalıyor. Bölgedeki hastane ve okullar da savaş uçaklarının hedefi oluyor.

Bu nedenle bölge halkı hastane ve okulları boşaltarak can kayıplarını engellemeye çalışıyor.

Son 8 günde Halep’in Daret İzze ilçesinde 1, İdlib’in Kefer Nebil ilçesinde 3, Han Şeyhun ve Tıh beldeleri ile Cisr eş-Şuğur bölgesinde birer hastane Rusya ve Beşşar Esed rejimi tarafından vuruldu. Hastaneleri hedef alan saldırılarda 3 sivil katledildi.

İdlib’in Maar Zeyte ve Habbit köylerinde birer, Maret Hirme köyünde 3 okul, bu sabah saatlerinde de Halep’in Batabu beldesinde bir okul yine Rusya ve Esed rejimi tarafından bombalandı. Okulları hedef alan saldırılarda 1 sivil katledildi.

İdlib’in güneyinde Hristiyan nüfusun yaşadığı Yakubiye ve Kuniye köylerine kısa süre önce düzenlenen saldırıda kilise hasar gördü. Yerel kaynaklar, saldırıyı Esed rejimine ait uçakların gerçekleştirdiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan cuma günü yapılan yazılı açıklamada İdlib’e düzenlenen saldırıların, Esed rejimi ve müttefiki Rusya’nın saldırı biçimine uyduğu ifade edilmişti.

Saldırı altındaki bölgeler, 14-15 Eylül’deki Astana toplantısında Türkiye, Rusya ve İran tarafından “İdlib çatışmasızlık bölgesi”ne dâhil edilmişti.

Kaynak: AA

Etiketler : #İşgalci   #Rusya   #ile   #Esed   #rejimi   #İdlib   #ve   #Haleb'de   #hastane   #ve   #okullara   #saldırıyor   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop seks shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop sex toys istanbul izmir sex shop izmir sex shop sex shop izmir sex shop izmir sex shop izmir izmir sex shop bakırköy sex shop kadıköy sex shop ataşehir sex shop