İran halkı ayakta: Emperyalizm ve siyonizme ölüm

İslâm devriminin 29. yıldönümü nedeniyle İran halkı ayakta. Milyonlarca İranlı, “ABD'ye ölüm", "İsrail'e ölüm", "Nükleer enerji hakkımız" sloganları attı.

12-02-2008


İslâm devriminin 29. yıldönümünü kutlamak için, ülkenin bütün şehirlerinde sokaklara dökülen binlerce İranlı, “ABD'ye ölüm", "İsrail'e ölüm", "Nükleer enerji hakkımız" sloganları attı. Tahran'ın Azadi meydanındaki kutlamalara katılan İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, burada yaptığı konuşmada, İslâm devrimin ilk yıllarından beri Batılı ülkelerin İran'a yaptırım uyguladığını, ancak İran halkının 29 yıldır bu baskılara direndiğini ve sonunda "zafere ulaştığını" söyledi.
İran'da binlerce kişi, İslâm devriminin 29. yıldönümünde sokaklara döküldü.
Yetkililerin çağrısına uyan İranlılar, ülkenin bütün şehirlerinde, meydanlarda toplanarak, "ABD'ye ölüm", "İsrail'e ölüm", "Nükleer enerji hakkımız" sloganları attı.
Tahran'ın Azadi meydanındaki kutlamalara ise Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile din adamları, askeri yetkililer ve bakanlar katıldı. İran'ın diğer şehirlerinde olduğu gibi Tahran'daki kutlamalara da ABD ve İsrail aleyhtarlığı damgasını vurdu. ABD, İsrail ve George Bush karşıtlığı, taşınan afiş ve pankartlara da yansıdı. Devrim kutlamalarına katılanlardan bazıları öfkelerini ABD Başkanı Bush'un kuklalarından çıkardı. Ahmedinejad, "İslâm devrimi ve İran'a kazandırdıklarını" anlattığı konuşmasında, devrimin ilk yıllarından beri Batılı ülkelerin İran'a yaptırım uyguladığını, ancak İran halkının 29 yıldır bu baskılara direndiğini ve sonunda "zafere ulaştığını" söyledi. Batılı ülkelerin "tehdit, yaptırım, yasa tasarısı çıkarmak ve psikolojik savaşla İran'ı nükleer programından vazgeçirmeyi düşündüklerini" kaydeden Ahmedinejad, "Ama yanıldılar. İran halkının nükleer programdan zerre kadar kadar geri adım atmayacağını bilmeliler" diye konuştu. Nükleer programlarının barışçıl amaçlı, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'na (NPT) uygun olduğunu anlatan Ahmedinejad, "İran milleti, geçen 29 yılda teslim olmayacağını göstermiştir. Bizim açımızdan nükleer dosya kapanmıştır. Kağıtlarla oynamak ve propaganda yapmakla bir sonuca varamazlar" dedi.
"İRAN, ARTIK UZAYDA"
"İslâm devriminden sonra bütün alanlarda olduğu gibi bilim ve teknoloji alanında da birçok ilerleme kaydettiklerini" anlatan Ahmedinejad, bu önemli gelişmelerden birinin de geçen hafta uzaya gönderilen "Kavoşger-1" adlı füze olduğunu kaydetti. (Vakit)

Etiketler : #İran   #halkı   #ayakta:   #Emperyalizm   #ve   #siyonizme   #ölüm   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN