İran'dan İslam Ümmeti'ne "direniş kültürü" çağrısı

"Bugün tüm İslam dünyası, çeşitli hile ve desiselerle İslam ümmetinin vahdet ve direnişini kırmayı amaç edinmiş küresel emperyalizmin tehdidi altındadır."

26-04-2007


İran'dan İslam Ümmeti'ne "direniş kültürü" çağrısı

Uluslar arası İslami Mezhebler yakınlaştırma Kurumu Başkanı Ayetullah Muhammed Teshiri düzenlediği basın toplantısında, uluslar arası ‘Direniş Kültürü’ adlı kongrenin düzenlenmesindeki amaçlarını dile getirdi.
Ayetullah Teshiri, bu kongrenin ilk oturumunun ‘Terörizmin Kurbanı, İslam Dünyası’ adı altında yapılacağına işaret ederek  "Bugün tüm İslam dünyası, çeşitli hile ve desiselerle İslam ümmetinin vahdet ve direnişini kırmayı amaç edinmiş küresel emperyalizmin tehdidi altındadır. Düşman, Müslümanlar arasında tefrikacılık ve mezhep çatışmaları çıkarmak suretiyle İslami dayanışma ve direnişi yıkmaya çalışmaktadır" dedi.
Hadid suresinin 16. ayetine işaret eden Teshiri "Bu ayet özetle Müslümanlara şunu söylüyor ki, daima inkılapçı ruh hallerini korusunlar ve hiçbir zaman bu hamasi duygulardan uzaklaşmasınlar" diyerek dünya müslümanlarının inkılapçı ve hamasi duygularını korumalarını gerektiğini belirtti.
Ayetullah Teshiri, İslam ümmetinin bugünkü şartlar altında iki sebepten dolayı inkılapçı hamasi duyguları yaygınlaştırmasının gerektiğine dikkat çekerek konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Birinci sebep şu ki; Müslümanlar daima düşmanların saldırılarına maruz kalmıştır. Düşman güçleri, fitnecilik çıkararak Şia için Sünniden, Sünni için de Şia’dan vehmi düşman yaratmakta; ayrıca Arap ülkeleri için İran’ı düşman göstermeye çalışmakta ve böylece İslam’ı tehdit etmektedir. Böyle bir durum karşısında inkılapçı hamasi duyguları güçlendirilmelidir
İkinci sebep ise şudur: İslam ümmetinin asli bir sorumluluğu vardır. Müslümanlar, İslami uyanışın derinleşmesi ve yayılması için gerekli çabayı sarf etmelidirler. Ancak bunu yapacak olurlarsa İslam ümmetinin Kurani geleceği en iyi biçimde şekillenmiş olacaktır"

Kaynak: velfecr.com

Etiketler : #İran'dan   #İslam   #Ümmeti'ne   #direniş   #kültürü   #çağrısı   #   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN