İktibas'ın Aralık sayısı çıktı

İktibas Dergisi, 39’uncu yılının son sayısı olan 492’inci sayısı ile okurlarına ulaştı. 2019 yılının bu son sayısında İktibas’ın kapağında yer alan “İslamlaşma ama nasıl?” sorusu aynı zamanda derginin bu ayki yorum sayfalarının da başlığı.

05-12-2019


İktibas Dergisi, 39’uncu yılının son sayısı olan 492’inci sayısı ile okurlarına ulaştı. 2019 yılının bu son sayısında İktibas’ın kapağında yer alan “İslamlaşma ama nasıl?” sorusu aynı zamanda derginin bu ayki yorum sayfalarının da başlığı. Müslümanım diyen herkesin kafasını meşgul eden ‘nasıl olmalı’ sorusunun yanıtının arandığı Yorum’da, toplumun İslamlaşması için çaba gösterilmesi gerektiği, bunu yapacak olanın da müminler olacağı vurgulandı. Bunun için nefislerde olanların Allah’ın dedikleri ile değiştirilmesi gerektiği hatırlatıldı.
 
Derginin kavram sayfalarında ise Nihilizm değerlendirmesine yer veriliyor. Kavramın ortaya çıkışı, yayılışı ve felsefi bir doktrine dönüşümü üzerinde ayrıntılı bir şekilde durulurken, ismi bu kavramla özdeşleşmiş Alman filozofu Nietzsche’nin görüşleri de inceleniyor.
 
Bugün toplumumuzda var olan durumun bir deizm-ateizm-agnostisizm-nihilizm karışımı bir bunalım halîtası olarak görüldüğü de anlatılan yazıda, gerçekte ise toplumun bu düşünce tarzlarının hiçbirini bilmediği, hayatın akışı içinde sürüklenip durmakta olduğuna dikkat çekildi.
 

Etiketler : #İktibas'ın   #Aralık   #sayısı   #çıktı   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN