Haksöz, Çankaya gerilimini ele alıyor

Müslümanların dik duran ve bu duruşunu zor zamanlarda da bozmayan dergisi Haksöz, uzun soluklu yürüyüşünde sözünü esirgemeden söylemeyi sürdürüyor.

06-04-2007


Haksöz, Çankaya tartışmalarını ele alıyor

Müslümanların dik duran ve bu duruşunu zor zamanlarda da bozmayan dergisi Haksöz, uzun soluklu yürüyüşünde sözünü esirgemeden söylemeyi sürdürüyor.

193. sayıya ulaşan Haksöz, Çankaya tartışmalarını konu edindiği dosyasını kapağa taşımış. Militarist tahakkümün bir yansıması olarak geçen ay sıkça konuşulan “Genelkurmay andıçı”nı da O. Nuri Özyurt değerlendiriyor ve ironik bir üslupla soruyor: “Tehlikenin farkında mısınız?!”

Rıdvan Kaya “Siyasal Eylemliliğin Mantığı ve Hedefleri” başlıklı makalesinde siyasal eylemlilik ile ibadi sorumluluğumuz arasındaki bağı irdeliyor. Siyasal eylemliliğe ilişkin soru ve eleştirileri de yanıtlayan Kaya, nasıl bir strateji geliştirilmesi gerektiğini de tartışıyor. Kaya’nın yazısını Güney Uzun’un eylemselliğin sorunlarını tartışan yazısı tamamlıyor.

Kapatılma davasına karşı İLKAV’a yönelik dayanışma gösterilerinin; 28 Şubat’ın yıldönümünde yapılan protestolarla darbe tehditlerine nasıl cevap verildiğinin ve Irak işgalinin yıldönümünde sessiz kalınmadığının anlatıldığı eylem değerlendirmelerinin yanı sıra Hülya Şekerci’nin Iraklı 3 kadınla ilgili işgale direnmenin suç değil, şeref olduğunu vurgulayan yazısını okumak mümkün.

Roel Meijer’den yapılan çeviri el-Kaide’nin teorik alt yapısını oluşturduğu söylenebilen Yusuf el-Ayiri’nin eserlerini irdeliyor. “Öldür Öldür Öldür” kitabının tanıtımı ise, Irak’taki işgalin vahşiliğini bu kez katil bir askerin ağzından gözler önüne seriyor.

Derginin Kur’an çalışmaları bölümünde İbrahim Sarmış, tartışmalı bir konu olan “şefaat inancı”nı ve mantığını ortaya koyarken; Fevzi Zülaloğlu da Kur’ani bir kavram olarak “istiâze”yi konu ediniyor.

İsmail K. Poonawala’dan yapılan çeviri ise İzzet Derveze’nin çağdaş tefsir yöntemini değerlendiriyor. Derveze’nin tefsir usulüyle ilgili analizlerin yer aldığı makale Kur’an ilimlerine katkı bağlamında özetlenerek dergide yer alıyor.

Van’da MTA işçilerinin açlık grevinin yanı sıra, Özgür-Der Ümraniye Şubesi ile Tokat’ta yeni kurulan TOKAD ile ilgili bilgi ve yorumlara da yer verilen derginin bu sayısında iki de röportaj gerçekleştirilmiş. Biri Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu Başkanı Ömer Gergerlioğu ile İzmit’te 2. yılına girecek olan başörtüsü eylemleri üzerine; diğeri dergimizden de tanıdığınız roman, öykü ve çocuk kitapları yazarı Nehir Aydın Gökduman ile edebiyat, sanat ve çocuklar üzerine gerçekleştirilmiş.

Asım Öz, edebiyat yazılarına “Günümüz Sanatının Eleştirisi” başlığıyla geçtiğimiz haftalarda hayatını kaybeden Baudrillard ile devam ederken; Emin Altun, Halepçe mazlumlarının feryatlarını derginin sayfalarına taşıyor. Bünyamin Doğruer de “umut” adlı şiiriyle yüreklere umudu nakşederken Ali Değirmenci, son sayfa yazısıyla direngenliğimizi bahar tazeliğinde kavileştiriyor bir kez daha.

F tipi cezaevlerinden gelen iki mektubun da yayınlandığı derginin arka kapağı ise İLKAV’a ayrılmış: “İLKAV Kapatılamaz!”

İrtibat Tel: (0212) 524 10 28

www.haksoz.net

 

Etiketler : #Haksöz   #   #Çankaya   #gerilimini   #ele   #alıyor   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop seks shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop sex toys istanbul izmir sex shop izmir sex shop sex shop izmir sex shop izmir sex shop izmir izmir sex shop bakırköy sex shop kadıköy sex shop ataşehir sex shop