Hakkı yok sayan, halka yabancı tören cumhuriyeti!

"Önce Cumhuriyetin kurucu partisi CHP'nin, ardından resmi ideoloji savunucusu aydınların ve nihayet rejimin biricik muhafızı ordunun Çankaya'daki törenlere ilişkin sergiledikleri başörtüsü hazımsızlığı sadece sıradan bir siyasi rahatsızlık, bir çekememezlik olarak görülemez. Bu tavır özünde Kemalist Cumhuriyetin İslami değerlere asırlık tahammülsüzlüğünün ve halka yabancılaşmasının tipik bir yansımasıdır."

28-10-2010


Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, 29 Ekim Cumhuriyet törenleri hakkında bir açıklama yaptı.

Basın Açıklamasının Tam Metni:

HAKKI YOK SAYAN, HALKA YABANCI BİR TÖREN CUMHURİYETİ

Yarın yine kesin olarak "tüm Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde ve dış temsilciklerde coşkuyla kutlanacağından" emin olduğumuz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının asli niteliğini günlerdir gündemde olan resepsiyon tartışmaları çok net biçimde özetliyor. Önce Cumhuriyetin kurucu partisi CHP'nin, ardından resmi ideoloji savunucusu aydınların ve nihayet rejimin biricik muhafızı ordunun Çankaya'daki törenlere ilişkin sergiledikleri başörtüsü hazımsızlığı sadece sıradan bir siyasi rahatsızlık, bir çekememezlik olarak görülemez. Bu tavır özünde Kemalist Cumhuriyetin İslami değerlere asırlık tahammülsüzlüğünün ve halka yabancılaşmasının tipik bir yansımasıdır.

Sorun sadece Çankaya'daki resepsiyonla sınırlı değildir. Bayram denilen şey bu ülkede, Cumhurbaşkanının eşinden, Vatan Caddesinde tören eziyetinin muhatabı kitlelere, okullarda metazori icra edilen basmakalıp kutlamalara kadar tüm toplumu saran bir tedirginlik ve anlamsızlık kaynağıdır adeta. Belli bir azınlık haricinde, tüm halkı potansiyel tehdit algılayan, üniformatik bir ulus kurgusu etrafında kitleleri daracık bir kalıba döküp, şekillendirmeye çalışan ve bu yüzden de geniş kesimleri ezik, edilgen ve mutsuz kılmış bir Cumhuriyet var karşımızda. Küçücük çocukları bile mutlu olabilmek için tayin ettiği kimliği kabullenmeye mecbur bırakan, bununla yetinmeyip her sabah avaz avaz haykırmaya zorlayan bir zorbalık düzenidir bu.

İşte yarın devletçe kutlanacak olan şey bu düzenin kuruluşunun yıldönümüdür. Tam 87 yıl önce bir Meclis darbesi ile kurulan ve ondan sonraki süreçte de sürekli biçimde askeri müdahalelerle, yargı darbeleriyle bugünlere getirilmiş bu Cumhuriyetin halkın egemenliğine dayandığı iddiası büyük bir yalandır. Kemalist laik Cumhuriyette halkın yeri ve sınırı bellidir. Halkın tamamı ya da büyük bir kesimi, yani cumhur, istese de istemese de kendisi için biçilmiş kıyafeti giymek zorundadır. Kendisine dayatılanı değiştirmesi de, değiştirmeyi teklif etmesi de yasaktır!

Kendisine layık görüldüğü kadarıyla özgürlüğe razı olanlara; kimliğini, inancını, taleplerini egemenlerin insafına terk edenlere; dayatılanı dayatma olarak algılamayıp gönüllü teslimiyete dönüştürenlere kutlu olsun!

(Kaynak: Haksöz Haber)

Etiketler : #Hakkı   #yok   #sayan   #   #halka   #yabancı   #tören   #cumhuriyeti!   
YORUMLAR
 • ademoğlu   31-10-2010 16:47

  Sayın bitlis güzel demişsinde bunlar tövbe etse etse Tagutlarına tevbe ederler Allaha tevbe edeçek olsalar islam olayan bir rejimde olmazlar bunların hocaları uzaktan kuvelide ondan fakat biz islai olanlarda kuve olmaz Allahın adeleti ve KUVVETİ olur.

 • ömer bitlis   30-10-2010 02:31

  Bu nasıl iştir? Laik kemalist cumhuriyetin yıl dönümü dolayısıyla yapılan resepsiyona, Laik kemalist hassasiyetlerle teseka ve cehape gitmiyor... Laik cumhuriyet resepsiyonun sahipleriyse İslami hassasiyetleriyle bilinen Abdullah Gül ve onun Allahın emrini başında taşıyan eşleri... Tövbe etmesi gereken taraf hangi taraf bilemedim... Bence iki tarafta tövbe etsin ve dinlerine sahip çıksınlar....

 • zülküf arslan   29-10-2010 17:24

  bırakında putçularda kendi putlarına bayramlarını yapsınlar,yapsınlarda BU MÜSLÜMANIM diyenlerin,çoluk çocuklarıyla hanımlarıyla ne işleri var orda ve müslümanların VELAYETİNİ alan bu vekiller bilmiyorlarmı ki bu ülkede yüzde doksanının kimliğinde islam yazıyor ve islamda PUTÇULUĞU RED EDEN Bİ YAŞAMA BİÇİMİDİR... bu biraz düşündürücü İŞTE.....

 • m.emindemir   29-10-2010 09:40

  ALLAH SENDEN RAZIOLSUNKARDEŞ ALLAH HEP SENİHAKKIHAYKIRANLARDAN ETSİN ABİ

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN