Genelkurmay, Kutlu Doğum etkinliklerinden rahatsız olmuş

Genelkurmay açıklamasında, Hz. Peygamber'le ilgili etkinliklerden duyulan rahatsızlığın belirtilmesi dikkat çekti. Bu açıklama, Gültekin Avcı'nın "Türkiye'deki laiklik, resmi dinsizlik dogmasıdır" sözlerini hatırlattı.

28-04-2007


Genelkurmay, Kutlu Doğum etkinliklerinden rahatsız olmuş

Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı tartışmalarının yoğunlaştığı dün akşam bir açıklama yaparak, laiklik konusundaki tartışmada taraf olduğunu duyurdu. Açıklamada, özellikle alemlere rahmet Hz. Peygamber'in doğum yıldönümüyle ilgili etkinliklerden duyulan rahatsızlığın dile getirilmesi dikkat çekti. Bu açıklama, eski savcı Gültekin Avcı'nın "Türkiye'deki laiklik, resmi dinsizlik dogmasıdır" sözlerini hatırlattı.

İşte söz konusu açıklamadan ibretamiz satırlar:

"Türkiye Cumhuriyeti devletinin, başta laiklik olmak üzere, temel değerlerini aşındırmak için bitmez tükenmez bir çaba içinde olan bir kısım çevrelerin, bu gayretlerini son dönemde artırdıkları müşahede edilmektedir. Uygun ortamlarda ilgili makamların, sürekli dikkatine sunulmakta olan bu faaliyetler; temel değerlerin sorgulanarak yeniden tanımlanması isteklerinden, devletimizin bağımsızlığı ile ulusumuzun birlik ve beraberliğinin simgesi olan milli bayramlarımıza alternatif kutlamalar tertip etmeye kadar değişen geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır.

Bu faaliyetlere girişenler, halkımızın kutsal dini duygularını istismar etmekten çekinmemekte, devlete açık bir meydan okumaya dönüşen bu çabaları din kisvesi arkasına saklayarak, asıl amaçlarını gizlemeye çalışmaktadırlar. Özellikle kadınların ve küçük çocukların bu tür faaliyetlerde ön plana çıkarılması, ülkemizin birlik ve bütünlüğüne karşı yürütülen yıkıcı ve bölücü eylemlerle şaşırtıcı bir benzerlik taşımaktadır.

KUTLU DOĞUM ETKİNLİKLERİ

Bu bağlamda; Ankara'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları ile aynı günde kuran okuma yarışması tertiplenmiş, ancak duyarlı medya ve kamuoyu baskıları sonucu bu faaliyet iptal edilmiştir...

Ayrıca, Altındağ'da “Kutlu Doğum Şöleni” için okul müdürlerine katılım emri verildiği, Denizli'de müftülük ile bir partinin ortaklaşa düzenlediği etkinlikte ilköğretim öğrencilerinin başları kapalı olarak ilahi söylediği, Tavas Nikfer'de 4 cami bulunmasına rağmen, Atatürk İlköğretim Okulunda kadınlara yönelik vaaz ve dini söyleşi yapıldığı yolunda haber kaygıyla izlenmiştir.

Okullarda kutlanacak etkinlikler, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilgili yönergelerinde belirtilmiştir. Ancak, bu tür kutlamaların yönerge dışı talimatlarla yerine getirildiği tespit edilmiş ve Genelkurmay'ca yetkili kurumlar bilgilendirilmesine rağmen önleyici tedbir alınmamıştır..."

 

Etiketler : #Genelkurmay   #   #Kutlu   #Doğum   #etkinliklerinden   #rahatsız   #olmuş   
YORUMLAR
  • ieş   08-05-2007 14:42

    MADEM Kİ ORDU EFRADINI MİLLETTEN ALIR MİLLETİN KEŞMEKEŞİNDEN NASIL AZADE KALIR Kalıyor işte, hemde kalmak bir yana meydan okuyarak cevap veriyor bu satırlara

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN