Gazze sınırındaki "Büyük Dönüş" gösterilerinde onlarca Filistinli yaralandı

Filistin Sağlık Bakanlığı, sağlık ekiplerinin 52 kişiye ilk yardım hizmeti verdiğini, 27 kişinin gerçek mermiyle yaralandığını ve 4 ilk yardım görevlisinin de işgal güçlerinin açtığı ateşle yaralandığını açıkladı.

28-09-2019


Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetleri devam ederken, Gazze Şeridi’nin doğusunda bugün (27 Eylül Cuma) ikindiden sonra gerçekleştirilen 76’ncı hafta gösterilerine işgal güçlerinin ateş açması sonucu çok sayıda kişi yaralandı.
 
Filistin Sağlık Bakanlığı, sağlık ekiplerinin 52 kişiye ilk yardım hizmeti verdiğini, 27 kişinin gerçek mermiyle yaralandığını ve 4 ilk yardım görevlisinin de işgal güçlerinin açtığı ateşle yaralandığını açıkladı.
 
Yerel kaynakların verdiği bilgiye göre, işgal güçleri sınır hattındaki askeri gözetleme kulelerinden ve toprak yığınlarının arkasından Gazze kentinin doğusundaki Melike kampı yakınlarında bulunan çocuklara ve gençlere plastik mermilerle ateş açtı ve göz yaşartıcı bomba attı. İşgal güçlerinin açtığı ateş sonucu bir çocuğun plastik mermiyle yaralandığı ve çok sayıda kişinin de bombalardan çıkan dumandan etkilendiği ifade edildi.
 
Gazze Şeridi’nin doğusunda düzenlenecek gösterilere katılmak için yüzlerce Filistinli bugün ikindiden sonra sınır hattı yakınlarındaki dönüş kampı adı verilen toplanma bölgelerine akın etti.
 
Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü Ulusal Yüksek Heyeti, Gazze Şeridi sakinlerini bugün “El-Aksa İntifadası ve Esirler Cuması” adıyla düzenlenecek gösterilere katılmaya davet etti.
 
Konuyla ilgili yayınlanan bildiride, bu haftaki gösterilerde işgal rejimi zindanlarındaki Filistinli esirlere destek verileceği ve El-Aksa İntifadası’nın patlak vermesinin 19’uncu yıldönümünün anılacağı kaydedildi.
 
Heyet, Filistinlilerden bugün ikindiden sonra Gazze Şeridi’nin doğusunda sınır hattına yakın bölgelerde kurulu dönüş kamplarına gitmelerini istedi.
 
Heyet ayrıca başta Yüzyılın Anlaşması olmak üzere Filistin davasını tasfiye etmeyi amaçlayan projeleri, Amerika’nın ve İsrail’in Filistin halkını ve topraklarını hedef alan planlarını, Yahudi yerleşimini ve Yahudileştirme faaliyetlerini reddettiğini bildirdi.
 
Gazze halkı 30 Mart 2018’den bu yana Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetleri kapsamında Gazze Şeridi sınırında gösterilerini sürdürüyor.
 
Gazze Şeridi’nin beş vilayetinin doğu bölgelerinde sınıra yakın noktalarda kurulan dönüş kamplarında toplanan Filistinliler barışçıl bir şekilde gösteri yaparken, işgal güçleri de silahsız göstericilerin üzerine ateş açmaya devam ediyor.
 
Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinin başladığı günden bu yana işgal güçlerinin göstericilere ateş açması sonucu 332 kişi şehit oldu ve 500’ü ağır 31 bin kişi de yaralandı.
 
(Kaynak: turkish.palinfo.com)

Etiketler : #Gazze   #sınırındaki   #Büyük   #Dönüş   #gösterilerinde   #onlarca   #Filistinli   #yaralandı   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN