Gannuşi iyice şaşırdı: Burka yasağı doğru bir adım

Müslümanların Le Bourget’de düzenlenen yıllık buluşması için Paris’e gelen,Tunus’taki En Nahda Hareketi’nin lideri Raşid Gannuşi, Fransa’daki burka yasağı ve İslam tartışmalarının Batı ve İslam arasındaki ilişkiler açısından doğru bir adım olduğu yorumunu yaptı.

29-04-2011


Müslümanların Le Bourget’de düzenlenen yıllık buluşması için Paris’e gelen,Tunus’taki En Nahda Hareketi’nin lideri Raşid Gannuşi, Fransa’daki burka yasağı ve İslam tartışmalarının Batı ve İslam arasındaki ilişkiler açısından doğru bir adım olduğu yorumunu yaptı.

Gannuşi’nin şaşırtıcı açıklamasının, En Nahda’nın resmi pozisyonu olup olmadığı sorusuna karşılık, hareketin Paris temsilcisi Hussein Jiziri, “Bulunduğumuz ülkedeki yasalara saygılıyız” dedi.

Gannuşi, 20 binden fazla Tunuslu mültecinin doğurduğu krizin Fransa ile olumlu diyalog ortamında çözüleceğine inandığını belirterek “Umarım, mülteciler evlerine geri dönene kadar iyi koşullarda ağırlanırlar” dedi.

Gannuşi, Batı’nın Kuzey Afrika ayaklanmalarına ilişkin politikalarından duyduğu memnuniyeti de dile getirerek “Batı, ılımlı İslami hükümetlerle çalışma stratejisi geliştiriyor” dedi. Paris’ten Londra’ya geçen Gannuşi’nin Fransa ile ilişkileri gözeten ve “artık tehlike arzetmiyoruz” mesajı veren bir profil sergilediği gözlendi. Paris’te sunulan En Nahda tüzüğünde yer alan “Kadının zorla batılılaştırılmasına karşıyız” ifadesini sorgulayan bir İtalyan gazetecinin sorusuna da, Gannuşi’nin, “artık değiştik, eskisi gibi değiliz” imajını vermeye çalışması dikkat çekti.

Gannuşi, Paris’te yaptığı bir konuşmada bazı İslami akımları eleştirirken, “Bunlar Mısır cezaevlerinden çıkmış politikalardır” yorumunu yapmıştı. Gözlemciler, 30 Ocak’ta döndüğü Tunus’ta, Gannuşi’nin En Nahda’nın tabanındaki radikal akımları tespit ettiğini ve bu tür mesajları, “hem tabanına hem de kabul edilebilirlik sınırını zorlamamak için Batı kamuoyuna yönelik” olduğu yorumunu yaptılar.

En Nahda’nın Tunus’ta yüzde 20-30 oranında bir seçmen desteği bulunduğu öne sürülüyor. 

(Kaynak: Dünya Bülteni)

Etiketler : #Gannuşi   #iyice   #şaşırdı:   #Burka   #yasağı   #doğru   #bir   #adım   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop seks shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop sex toys istanbul izmir sex shop izmir sex shop sex shop izmir sex shop izmir sex shop izmir izmir sex shop bakırköy sex shop kadıköy sex shop ataşehir sex shop