Fırat'tan çarpıcı tesbitlere devam: Öcalan'ı derin devlet kullanıyor

Öcalan orada (İmralı'da) derin devletin arzusuyla ikamet etmektedir. Onların direktifleri istikametinde beyanatlarda bulunmaktadır.

06-11-2007


Şeyh Said'in torunu Abdülmelik Fırat Mine Şenocaklı'ya çarpıcı açıklamalar yaptı. Röportajın dünkü bölümünde daha ziyade resmi ideolojinin Kürtler'e yönelik baskıcı ve inkarcı politikalarını eleştiren Fırat, bugünkü bölümde eleştirilerini PKK ve uzantıları üzerinde yoğunlaştırıyor. Fırat, her zaman savunduğu gibi Abdullah Öcalan'ın derin devlet tarafından kullanıldığını yineliyor. İşte röportajın ikinci bölümü:   

"ÖCALAN'I DERİN DEVLET KULLANIYOR"

“DTP, kendi iradesini kullanamayan bir siyasi harekettir. PKK'nın sözünden çıkamaz. Recep Tayyip ısrarla diyor ki; 'PKK terör örgütüdür deyin!' Ahmet Türk, demek istiyor aslında, bunu tavırlarıyla da gösteriyor ama kimse göremiyor. Onlara zaman tanımalıyız!”

Şu anda Kürtler'in siyasi partisi yok mu?
Yok ya! Nerede?

DTP siyasi parti değil mi?
DTP, siyasi parti olsa bile kendi iradesini kullanamayan bir siyasi harekettir. PKK'nin 'Sen otur, sen kalk' dediği bir partidir. Bugün DTP'lilere imkan verilmiyor. Onlara imkan verilse yavaş yavaş PKK'den sıyrılırlar. Nasıl ki Türkiye'deki siyasi partiler derin devletin amentüsünden dışarı çıkamıyorlarsa, DTP de onlar gibi... PKK'nin sözünden çıkamıyor.

10 milyon Kürt varsa 2 milyonu PKK'nın sözünü dinler

DTP'den hep bir adım atması PKK'ya 'Terör örgütüdür' demesi beklendi. Ama onlar tam tersine Öcalan için 'Kürt halk önderi' dediler... Bunun anlamı nedir?
Onlar 'PKK terör örgütüdür' demiyor, ben diyorum. Ahmet Türk diyemiyor ama 'Ey partiler siz nasıl ki Genelkurmay'ın emrinden çıkamıyorsanız ben de şu anda PKK'nin emrinden çıkamıyorum. Bana imkan verin' demek istiyor aslında. Bunu davranışıyla ortaya koyuyor, kimse göremiyor. Recep Tayyip hâlâ ısrarla diyor ki, 'PKK teröristtir de!' Diyemiyor. Diyebilir mi?

Peki bir Kürt vatandaşı rahatça bunu söyleyebilir mi?
Yüzde 60-70'i diyor ki, 'PKK şiddet kullanıyor, ben PKK'ye karşıyım.' Çünkü PKK Kürtlerin inançlarını, örf ve adetlerini paylaşmıyor.

Güneydoğu'da PKK'nın gücü azalıyor mu?
Güneydoğu'da diyelim ki 10 milyon insan varsa, 2 milyonu PKK taraftarıdır. Aslında PKK taraftarı belki 100 bin kişidir ama 2 milyon insan da onu dinler. Çünkü onun parası var, gücü var, teşkilatı var. Geri kalan yüzde 80 ise kendi örf ve adetine, inancına bağlıdır. Hak istiyor, adalet istiyor...

Neyi böleceksin? Bu hıyar mı ki ikiye bölünsün!

'Ben Kürdüm' diyebilirsek mesele çözülür diyorsunuz. Ama herkes biliyor ki çözülmeyecek...
Kürt, kendi kültürünü, dilini kullanırsa, gazetesi, medyası, okulu olursa tabii ki çözülecek... Mesele de bitecek. Türk ya da Arnavut ya da Rus olmak senin arzunla mıdır? Annenle babanın birleşmesinden doğmuşsun sen. Yani senin anne, babanı tayin etme hakkın yok. Rengini, dilini tayin etme hakkın da yok. Bunu sana kainatı yaratan güç vermiştir. Şimdi buna karşı gelmek demek, eğer inançlıysan yaratıcına karşı gelmek demektir. Eğer ateistsen, hukuktan, insanlıktan bahsediyorsan, insani değerleri tanımıyorsun demektir. Böyle açık bir şey olmasına rağmen resmi tarih bunu ezberlettiği için biz ne söylersek söyleyelim, 'Aman bölünürüz' diye korkuyorlar. Neden bölüneceksiniz? Bizim bir Kürt'ün dediği gibi, 'Bu hıyar mıdır ki ikiye bölünsün!' Neyi böleceksiniz? Milyonlarca Kürt ve Türk birbiriyle evlenmiş. Bölünme olsa senin evini mi alıp götürecekler? Devletin tekliğine hiçbir itiraz yok. Kürt kendi kültürünü, kendi kitabını okuyacak. Okulunu, kendi medyasını kuracak. Kürtler bugün yalnız Türkiye'de yok. Irak'ta var, İran'da var, Suriye'de var... Mesela bugün İran, Kürtler için Türkiye'ye nispetle çok daha ileridir. Kürtçe serbesttir, Kürtler'in parlamenterleri vardır, Kürt bölgesi vardır. Orada bir endişe duyulmuyor ki, İran bu hakkı verdiği için, İran'daki Kürtler'in İran'ı bölme gibi bir hareketleri yok ki!

Pejak bir ABD-PKK ortak yapımı

Ama Amerika'nın da desteklediği İran yönetimine karşı gelen PEJAK diye bir grup var... PKK'nın bir kolu...
Onu da Amerika ile PKK birlikte kurdu. Amerika onlara silah veriyor, İran yönetimine saldırsınlar diye... Ama Türkiye ile İran birbirine yaklaşmasına rağmen, İran, onun Irak'a müdahale etmesini tasvip etmiyor. Bunu açıkça söylüyor. Yani PEJAK ona saldırmasına rağmen kimseden medet ummuyor... Eğer bugün Türkiye Irak'taki Federe Kürt Devleti'yle konuşup, onları muhatap kabul ederse hiçbir sorun kalmaz. PKK de Irak'taki bugünkü gücünü kaybeder...

Genel Af çıksın ama...

Genel aftan söz edenler de var...
PKK'nin genç kuşağı için bir af çıkartılsa ne olur? Gençler gelip ailelerine katılacak. Yataklık yapan insanlara 10 sene ceza vermişsiniz. Hapiste yattılar, çıktılar. Ne yaptılar? Çoğu kendi evlerine gittiler. Hatta Talabani, 'Suç işleyen başkanları varsa, onları da, İsveç gibi bir yer ayarlayalım, gönderelim' diye teklif etti. Bunu yapsan ne olur? Ama Türkiye hiç çözüm istemiyor ki! 'Aman ha!' diyor. Çünkü hedefi PKK'yi değil, Irak'taki Kürt Federe Devleti'ni ortadan kaldırmak. Bunu Irak'taki Kürtler de bildiği için 'Biz PKK'ye karışmayız' diyorlar.

ÖCALAN'I ORDAN ÇIKARIN DERİN DEVLET KULLANIYOR

Genel af dediniz, Öcalan için de mi?
Hayır, Öcalan ceza görmüş mahkumdur. Niye içinde olsun? Olmaz. Ama onu artık İmralı'da tutmayalım, sivil bir hapishanede cezasını çeksin. Normal bir mahkum hayatına dönsün. Çünkü Öcalan orada derin devletin arzusuyla ikamet etmektedir. Onların direktifleri istikametinde beyanatlarda bulunmaktadır.

Deniyor ki Ortadoğu'da İsrail'den sonra Amerika'nın en büyük müttefiki Kürtler. Ve Amerika Kürtleri kullanıyor... Katılıyor musunuz?
Elbetteki İsrail demek Amerika demektir. Amerika'yı yönlendiren İsrail'dir. Yani siyon tarikatıdır. Bugün neoconlar var, yani konservatifler... Bunların hepsi Yahudi. Yahudiler Amerika'da büyük bir güçtür. Amerika'nın medyası, bankaları, sigorta şirketleri hepsi onların kontrolündedir. Onun için Amerika, İsrail'in karşısında bir harekete geçemez. Bütün hedefi bölgede İsrail'i korumaktır.

Ya petrol? Amerika Irak'a niye geldi sizce? Demokrasi getirmek için mi, yoksa petrol için mi?
Tabii ki petrol yüzünden. Bütün amacı petrole sahip olmak. Bir de Çin'e ve Rusya'ya karşı bölgede bir baraj kurmak istiyor. Afganistan'dan bu yana... Ve İran'ı da ortadan kaldırmak istiyor. Bu arada Türkiye de Amerika'nın stratejik ortağı ama Türkiye'nin sapmaları var. Bir yandan İsrail'le dost, bir taraftan gidip Filistin'le, İran'la konuşuyor...

İyi de Türkiye, Amerika'nın stratejik ortağı. Asıl Amerika ortak gibi davranmıyor...
Ben Amerika haklı demiyorum. Onun Türkiye'den şüphelerini anlatmak istiyorum. Yoksa Amerika her tür oyunu oynuyor.

Amerika petrol için Kürtler'i kollayacak

Sizce Amerika PKK'yı kullanıyor mu?
Bugün herkes söylüyor; Amerika PKK'yi kullanmak istiyor, üzerine gitmek istemiyor. Bakın, Amerika'nın Kürtler'le hiçbir ilgisi yoktu. Ama Irak'ta Kürtlerin mıntıkasında sükunet olduğu için, mecburen kendisine yandaş olarak Kürtleri buldu. Onun için şu anda Irak'taki Kürtleri tutuyor. Zaten kendi kontrolündeki bir ülkede. Dolayısıyla oradaki Kürtlere sahiplik etmek Amerikan siyasetine aykırı değildir, onun siyasetinin doğal neticesidir.

Amerikan senatosundaki kritik Kürt kararı

Öyleyse, Irak'taki Kürtler için Amerika'nın en büyük müttefiki diyebilir miyiz?
Statüleri bakımından Amerika'nın müttefiki değiller. Kendi başına hâlâ hükümran değiller çünkü. Amerika'nın işgal ettiği bir ülkede yaşıyorlar. Tıpkı Araplar gibi Amerika'nın işgali altındalar. Amerika'ya uymak zaruretleri var. Ama Türkiye bir devlettir. İsterse, 'Ben uymuyorum' diyebilir...

Türkiye'nin, Filistin'le, İran'la teması Amerika'yı gocunduruyor. Bu Amerika'nın siyasetine uymuyor. Son dönemdeki tüm bu karışıklık bu yüzden çıkıyor zaten. Şu da var tabii; Amerika, binlerce Kürt'ü zehirli gazla öldüren Saddam Hüseyin rejimini devirip, Kürtler'i bu zulümden kurtardığı için, oradaki Kürtler'in Amerikalılara sempati duyması doğal... Diğer taraftan Türkiye, Amerika'nın Büyük Orta Doğu Projesi'ne karşı çıktığı için Amerika'nın elinde başka kozu yok. Mecbur bölgede Kürtler'i tutacak. Mesela Amerikan senatosunun, 'Irak'tan çekilirsek Kürt kesiminde askerimizi bulundururuz' diye kararları var.

'Amerika, Türkiye ve Kürtler müttefik olabilir'

Çünkü...
Amerika'nın en büyük petrol şirketleri Irak'ta petrol aramaya başladı. O petrolle ilgilenen şirketler devletin siyasetiyle de ilgileniyor... Kısaca, Amerika binlerce kilometre uzaktan gelmiş ve Kürtler'in ona yakın olduğunu görüyor. Oradaki Kürtler'in en yakın olduğu ülke ise Türkiye. Türkiye onlara bir 'merhaba' dese bütün mesele hallolur.

Yani bölgede kimler müttefik olacak o zaman?
Amerika, Türkiye ve Kürtler... Ama Türkiye, Irak'taki Kürtlerle temas etmeyi zul addediyor.

Peki Kürtler, 'Acaba Amerika bizi kullanır mı?' diye bir endişe duymuyorlar mı?
Irak'taki Kürt mıntıkasında petrol var. Amerika bu petrolü korumak için de oradaki Kürdistan'ı kollamak mecburiyetinde kalacak.

 

Etiketler : #Fırat'tan   #çarpıcı   #tesbitlere   #devam:   #Öcalan'ı   #derin   #devlet   #kullanıyor   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN