Filistinliler Gazze yaptırımlarına karşı eylemleri artırıyor

İslami Cihad Hareketi, “Siyonist işgalcinin faşist uygulamaları, halkımızı özgürlük, bağımsızlık ve dönüş hakkını elde etme yolundaki mücadelesinden alıkoymayacak” açıklamasıyla gösterilere devam kararı aldı.

11-07-2018


İslami Cihad Hareketi, “Siyonist işgalcinin faşist uygulamaları, halkımızı özgürlük, bağımsızlık ve dönüş hakkını elde etme yolundaki mücadelesinden alıkoymayacak” açıklamasıyla gösterilere devam kararı aldı.
 
Gazze Şeridi’ndeki Filistinli gruplar, siyonist işgal rejiminin yeni yaptırımlarına karşılık, “Büyük Dönüş ve Ablukayı Kırma Yürüyüşleri” kapsamındaki gösterileri artıracaklarını duyurdu.
 
İslami Cihad Hareketi Üyesi Halid el-Batş, Filistinli grupların siyonist işgal rejiminin Gazze Şeridi’ne yönelik yeni yaptırımlarını görüştükleri toplantının ardından, gazetecilere yaptığı açıklamada, “İsrail’in faşist uygulamaları, halkımızı özgürlük, bağımsızlık ve dönüş hakkını elde etme yolundaki mücadelesinden alıkoymayacak.” dedi.
 
Filistinli grupların işgal rejimi başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Gazze ablukasını şiddetlendirme ve Filistin halkına yönelik toplu cezalandırma konusundaki ek yaptırımları onaylamasını kınadığını ifade eden Batş, söz konusu uygulamaları, “İsrail’in Gazze halkına karşı yeni suçları” olarak nitelendirdi.
 
Batş, bu yaptırımların siyonist işgal rejiminin Gazze’ye düzenlediği saldırıların ardından 2014’te imzalanan ateşkes anlaşmasının ihlali ve Gazze halkına yönelik yeni bir savaşın ilanı olduğunu ifade etti.
 
2014’teki anlaşmada ara bulucu rolünü üstlenen Mısır’dan “ablukanın son bulması ve sınır kapılarının açık kalması”nı öngören söz konusu anlaşmanın maddelerine uyulmasının sağlanması için acil harekete geçmesini isteyen Batş, uluslararası toplumu da “bu yeni suçu ve tehlikeli sonuçlarını engellemek, ablukayı sona erdirmek, Gazze halkına yönelik ihlalleri ve işgali durdurmak için acilen harekete geçmeye” çağırdı.
 
Gazze’nin dünyaya açılan tek ticari sınır kapısı Kerm Ebu Salim’den ihracatın durdurulduğu, ithalata ise yeni sınırlamalar getirildiği bildirilmişti.
 
Siyonist işgal rejiminden Filistin tarafına dün yollanan tebligatta ihracatın durdurulduğu, ancak akaryakıt, gıda maddeleri, tıbbi malzemeler, canlı büyükbaş hayvan, yem ve saman girişine izin verileceği belirtilmişti.
 
Tebligatta, “Yanıcı uçurtma ve balonların kullanımının sürmesi durumunda, Başbakan, Savunma Bakanı ve İsrail Genelkurmay Başkanı, Kerm Ebu Salim sınır kapısının kapatılmasına dair tavsiye kararı almıştır. Kapatma kararına istisna olarak aralarında gıda ve ilaçtan oluşan insani maddelerin girişine izin verilecek. Bununla ilgili onay işlemi, Filistin topraklarındaki İsrail ordusu faaliyet koordinatörü tarafından ferdi olarak yerine getirilecek.” ifadeleri yer almıştı.
 
Netanyahu, partisinin dünkü grup meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Gazze’nin yönetimini elinde tutan Hamas’a karşı yeni yaptırımlar getireceklerini açıklamıştı.
 
Bu yaptırımlara siyonist işgal rejimindenGazze’ye ticari malların girişinin yapıldığı Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı’nı kapatmakla başlayacaklarını dile getiren Netanyahu, ”Hamas’a karşı derhal çok sıkı önlemleri yürürlüğe koyuyoruz. Önemli bir adım olarak bugün Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı’nı kapatıyoruz. Buna ilave adımlar da atacağız.” ifadelerini kullanmıştı.
 
(İslam ve Hayat / Dünya Bülteni)

Etiketler : #Filistinliler   #Gazze   #yaptırımlarına   #karşı   #eylemleri   #artırıyor   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop seks shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop sex toys istanbul izmir sex shop izmir sex shop sex shop izmir sex shop izmir sex shop izmir izmir sex shop bakırköy sex shop kadıköy sex shop ataşehir sex shop