Esed'den Avrupalılara masallar: Halkını katleden bir lider değilim

Esed, Alman Spiegel dergisine yaptığı açıklamada, rejimin sivillere ve muhalefete karşı zehirli gaz kullanmadığını ileri sürerek, "Kimyasal silah kullanmadık. Benimle ilgili olarak kendi halkını öldüren bir adam resminin çizilmesi de yanlış" ifadesini kullandı.

06-10-2013


Esed, Alman Spiegel dergisine yaptığı açıklamada, rejimin sivillere ve muhalefete karşı zehirli gaz kullanmadığını ileri sürerek, "Kimyasal silah kullanmadık. Benimle ilgili olarak kendi halkını öldüren bir adam resminin çizilmesi de yanlış" ifadesini kullandı. Esed, "Korku duysaydım çoktan Suriye'yi terk etmiş olurdum" dedi. 

BM'nin, 21 Ağustos'ta kullanılan kimyasal silahlar ile ilgili raporuna şüpheyle baktığını aktaran Esed, kimsenin kesin bir şekilde kimyasal silahlar için füzelerden yararlanıldığını söyleyemeyeceğini belirterek, muhalefeti Sarin gazı kullanmakla suçladı.

ŞEFFAFIZ

Kimyasal silah denetimlerine ilişkin de Esed,"Biz, şeffafız. Uzmanlar tüm tesislere gidebilir. Bizden de tüm bilgileri alacaklar" dedi.

Esed, imha edilene kadar silahların iyi bir şekilde korunacağını vurguladı.

"Batının benden daha çok El-Kaide'ye güvendiğine inanıyorum" değerlendirmesinde bulunan Esed, ABD Başkanı Barack Obama'nın da yalandan başka hiçbir şey sunmadığını iddia etti.

RUSYA GERÇEK DOST

Rusları "gerçek dost" olarak niteleyen Esed, Rusya'nın ne olduğunu gerçekten daha iyi anladıklarını belirtti.

Almanya'nın Avrupa'da önemli arabulucu olabileceğini aktaran Esed, "Buradaki gerçek şartları konuşmak için Almanya'dan elçilerin Şam'a gelmesinden mutlu olurum" ifadesini kullandı.

Müzakere yoluyla bir çözümün bulunup bulunamayacağı yönündeki bir soruya Esed, "Militanlarla mı Hayır. Benim tanımlamama göre siyasi muhalefet silah taşımaz" yanıtını verdi.

BAŞKAN DA HATA YAPAR

Görev süresinin biteceği 2014 yılının Ağustos ayından önce erken seçim yapılması önerisinde bulunduğu ifade edilen Esed, bir kez daha aday olup olmayacağını şu an söyleyemeyeceğini, halkın desteğini arkasında hissetmediğini bilmesi durumunda adaylığını koymayacağını bildirdi.

Bireysel hataların yapıldığına, hataları herkesin işlediğine dikkati çeken Esed, "Başkan da hata yapar" ifadesini kullandı.

KORKU DUYSAYDIM ÇOKTAN TERK EDERDİM

Esed, "Onlar yüzde 100 hatalı, biz de sıfır" yönünde bir ifadenin kullanılamayacağına değinerek Esed, bu konuda gri alanların bulunduğunu belirtti.

Zaferlerine inanmaktan başka bir opsiyonlarının bulunmadığını aktaran Beşşar Esed, korku duyması halinde Suriye'yi çoktan terk etmiş olacağını kaydetti.

(AA)

Etiketler : #Esed'den   #Avrupalılara   #masallar:   #Halkını   #katleden   #bir   #lider   #değilim   
YORUMLAR
  • Muradi   08-10-2013 07:15

    Böyle bir adam müslümanım diyen insanlardan bile destek alabiliyorsa yazıklar olsun demekten başka bir şey diyemiyorum. Zalimlere destek vermek için gerekçeler üretmek günümüz müslümanalrının bir çoğunun en önemli özelliği haline gelmiştir.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN