Dünya Filistin Hapishanesi!

Siyonist İsrail'in 1967'deki işgalinden bu yana her 4 Filistinliden birinin İsrail’in zindanlarında tutsak edildiği belirlendi.

19-04-2007


Dünya Filistin Hapishanesi!

Siyonist İsrail'in 1967'deki işgalinden bu yana her 4 Filistinliden birinin İsrail’in zindanlarında tutsak edildiği belirlendi.

Filistin’i işgal eden ve her gün katliamlar gerçekleştiren İsrail’in zindanları da Filistinlilerle dolu. Zaten utanç duvarı ve ambargolarla Filistin’i büyük bir hapishaneye çeviren İsrail’in zindanlarındaki gerçekler de şöyle:

Filistin Kurtuluş Örgütü'nce açıklanan verilere göre; halihazırda Siyonist İsrail cezaevlerinde 11 bin dolayında Filistinli bulunuyor, bunlardan çoğu, 30 yıldan fazla süreyle tutsak edilmiş durumda ve cezaevlerinde, gözaltı merkezleri ile askeri kamplarda kötü şartlar altında bulunuyor.

İsrail zindanlarındaki tutuklular arasında 398 çocuk ve 110 da kadın bulunuyor. 850 dolayında Filistinli ise, mahkemeye çıkarılmaksızın gözaltında tutuluyor.

İsrail zindanlarındayken kötü şartlar, hastalık ve işkence sonucunda şehit düşen Filistinli tutsakların sayısı da 187 olarak bildirildi.

Filistin Yasama Konseyi (Meclisi) üyelerinden 41'i de halen İsrail zindanlarında bulunuyor.

Zindanlarındaki tutsaklardan yaklaşık bin kişi ciddi hastalıklağa yakalanırken, bunlardan 150'sinin de kronik hastalıklarla boğuştuğu belirtildi. Filistinli hasta tutuklulardan sadece 30'una hastanede tedavi imkânı için izin verildiği ifade edilirken, 1000 dolayında esirin de Siyonist doktorlarca deney konusu yapıldığı öğrenildi.

İsrail, işkenceyi kanunlaştırmış bir rejimdir. İsrail'in hâlen yürürlükte olan kanunlarına göre iç istihbarat örgütü ŞABAK (Shin-Bet) elemanları Filistinli tutukluları itirafa, kendilerinden istenen bilgileri vermeye zorlamak amacıyla bedensel tacize yani işkenceye başvurabiliyorlar. ŞABAK elemanları bu haklarını (!) tabii ki sonuna kadar kullanıyorlar. İsrail'in ölüm mangaları olarak değerlendirebileceğimiz ŞABAK canavarlarının işkence uygulamaları altında çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti.

Bu arada, Filistinli esirlerin yüzlercesinin evinin, bir cezalandırma olarak yıkıldığı, binlerce esir ailesinin ise "içerdekileri" ziyaret etmekten mahrum bırakıldığı bildirildi.

Filistin Kurtuluş Örgütü Arap ve Uluslararası İlişkiler Dairesi, BM ve Uluslararası Kızılhaç Örgütü ile diğer yardım kuruluşlarını, tutsakların korunmasına yönelik çalışmalar yapmaya çağırdı, İsrailli yetkililerin 4. Cenevre Sözleşmesi'ne, uluslararası standartlara ve anlaşmalara uyması gerektiğini belirtti. Bu arada, İsrail'in tutuklamaları hiç bitmiyor. Nitekim, önceki gece İsrail ordusunca Batı Yaka'da yapılan saldırılarda 38 Filistinlinin esir edildiği kaydedildi.

Kaynak: Haksöz Haber
 

Etiketler : #Dünya   #Filistin   #Hapishanesi!   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN