Duha suresinin bu günümüze anlattıkları

Resulullah vefat ettiğinde Ummu Eymen(ra) ağlar. Ona derlerki neden ağlıyorsun? Resulullah arzuladığı yere gitti. O da şu cevabı verir. Ben Resulullahın varacağı yeri biliyorum. Ben onun ölümüne değil, vahyin semamızdan kesilmesine ağlıyorum. Evet vahyin kesilmesi bizi bu hale getirdi. Ve bu hal vahye dönünceye kadar devam edecektir.

17-09-2018


 

Hutbe: Duha suresinin bu günümüze anlattıkları

وَالضُّحَىAnd  olsun kuşluk vaktine.وَاللَّيْلِ إِذَاسَجَىOrtaya çıktığında geceye de and olsun.مَا وَدَّعَكَ رَبُّكَ وَمَا قَلَىVe rabbın seni terk etmedi.وَلَلْآخِرَةُ خَيْرٌ لَّكَ مِنَ الْأُولَى Ve gelecek senin için şimdiden daha hayırlı olacaktır.وَلَسَوْفَ يُعْطِيكَ رَبُّكَ فَتَرْضَىRabbin sana vereck ve sen de razı olackasın.أَلَمْ يَجِدْكَ يَتِيمًا فَآوَىSeni kimsesiz bulup koruma altına almadı mı?وَوَجَدَكَ ضَالًّا فَهَدَى Ve seni şaşkın bulup yol göstermedi mi?وَوَجَدَكَ عَائِلًا فَأَغْنَىVe seni fakir bulup zengin kılmadı mı?فَأَمَّا الْيَتِيمَ فَلَا تَقْهَرْVe sen şimdi kimsesizi hakir görme.وَأَمَّا السَّائِلَ فَلَا تَنْهَرْVe isteyeni kovma. وَأَمَّا بِنِعْمَةِ رَبِّكَ فَحَدِّثْVe rabbinin üzerinde ki nimetini korkusuzca olduğu gibi anlat.93/1-11

Mazlumların Rabbı Allah'a hamd ediyorum. Salat ve selam mazlumların önderi pratik örneğimiz Hz. Muhammede ve ashabına olsun. Rabbım onların yolunda olanlarda razı olsun. Bizleri de onlardan eylesin.

Sevgili kardeşler! sizleri ve tüm müslümanları ve direnen mazlumları Allah'ın selamlı  ile selamlıyorum. Acılar içinde de olsa umutla dolu olacak Hicri 1440 yılına girişimizi ümmetin uyanışını vesile olmasını diliyor ve mübarek olsun diyorum. Bir aya yakındir memleketteyim. Her gittiğim yerde ve yaptığım ziyaretlerde  gözümün önüne Duha süresi geldi. Sizinlede paylaşmak istiyorum. Tamamen konusu Resulullahın kişiliğini ilgilendiren bu kısa sürede nedense hep ümmetin bugünkü  halini gördüm.  İsmi, aydınlık, güneşin canlı ışınları, fedakarlıķ ve kurban olan bu süre nasilki Hz. Muhammed’in halini, istikbalini ve sorumluluğunu anlatıyorsa bizim için de aynı şeyleri anlatıyor. Rivayetler, vahyin bir ara kesilmesi üzerine Resulullah’ın yaşadığı şaşkınlık ve  Allah’ın ona tesellisi anlatılıyor. Fetret, dönemi. Bazı aşırı rivayetlerle de anlaşılıyorsa, bir fetret ve o dönemin hali ilk ayetlerde yeminle anlatılıyor. İç  içe anlatılan ikinci dönem,  müjde dönemidir. İstikbalın Resulullaha ait olduğu sözü veriliyor. Üçüncü dönem, müjdenin şarta bağlı olduğu. Son üç ayet, arka arkaya ağır sorumluluk yüklüyor resulullah'a. Ve tarih veya siret-i nebi bu müjdenin gerçekleştiğini anlatıyor. Kısa zamanda Medine site toplumu veya devleti evrensel bir islam toplumunu kuruyor. Evet şimdi biz ne anlamalıyız?

I.Ders 

Fetret ve vahyin kesilemsi

Bizim fetret, asırlardır devam ediyor. Saltanala  başlayan ve ulusalcılıkkla cahiliyye dönüşen fetret dönemi. Şimdi bunun en acı günlerini yaşıyoruz.  En kötü dönem ise 17.yy lardan sonra başlayan fetret dönemi. Resulullah“‘ın fetreti ilahi bir yasa ve hikmetti, ama bizim fetretimizi bizzat biz yaptık. İlahi vahiyden ve atmosferden uzaklaştıkça yıkıldık. Önce islami ahlak ve kişiliğimizi kayıp ettik. Sonra, değerlerimizi. Yazarın dediği gibi yırttık dinimizden yamadık dünyamızı dinde gitti Dünya da gitti elimizden. Bu hutbeyi yazarken, cumadan önce Yemen konusu konuşulacak işittim. Çok sevindim. Sunucu  Ali Kaçara ve ilkav yönetimine teşekkürlerimi sunarım. Aklıma okuduğum bir kitap geldi. Bir  Şuudu bayan yazmış Suud ailesinden.  „Suud  ailesinden bir prenses. Almanca. Bir bölümünde Suud zenginlerinin, Yemenli 13-14 yaşlarındaki kız çocuklarını satın alıp getirip onlarla eğlencelerini anlatıyor. Bir gece babasını yedi küçük yemenli kızcağızla nasıl eğlendiğini anahtarr deliğinden seyir ediyor. Zavallı husiler . Fars İran’in onlara yardım ettiği söylenir. Hic inanmıyorum. Kısaca fetret dönemimiz acılarla dolu. RABBIMIZ bizi terk etmedi. Biz onun vahyini terk ettik. Şu an bir kitap okuyorum. Arapça H.13.asırda yaşayan meşhur ulemadan İbni Kayyım El-cevziyenin. O gün hem de islam toplumu olan bir ortamada şu çağrıyı yapıyor. Kitabın ismi el fevaid. Müslümanlar içinde bulundukları hali değiştirmeli. Kitaba ve sunnet dayali bir hayat oluşturmalı. Yeniden asri saadete dönmeli……..‘

Resulullah vefat ettiğinde Ummu Eymen(ra) ağlar. Ona derlerki neden ağlıyorsun? Resulullah arzuladığı yere gitti. O da şu cevabı verir.  Ben Resulullahın varacağı yeri biliyorum. Ben onun ölümüne değil, vahyin semamızdan kesilmesine ağlıyorum. Evet vahyin kesilmesi bizi bu hale getirdi. Ve bu hal vahye dönünceye kadar devam edecektir. 

II.Ders    

Müjde ve vahyin atmosferine girme

Duha süresi, şaşkınlık içinde olan resulullaha müjde veriyor.   Sen şaşkındın seni biz kurtardık. Sen kimsesiz idin seni korumaya aldık. Sen fakirdin biz seni zengin yaptık. Ve islam ümmeti tüm bu acıları yaşıyor. Şaşkınlık içindeyiz. Kimsesiz kaldık. Varlık içinde fakir kaldık. Herşeyimiz payımı oldu.  Sanaadan  Bağdata, Diyarı şama, Kahire, istanbula, islamabada, Amede, Taşkente, Buharaya, mogadisoya, Hartuma. Kabul’a ve tüm ümmet coğrafyasında  hep acılar içinde. Bu acıların gideceğini bize haber veriyor Duha süresi. Şaşkınlık kalkacak. Hidayet gelecek. Kimsesizlik kalkacak sahipleriniz  gelecek. Zenginliklerinize sahip çıkacaksınız. Aynı son nebi Muhammed ve ashab-ı gibi. Ama onunda  şartı vardır.   Onuda üçüncü bölümde okuyoruz.

III. Ders   

Sorumlulukları bilme  ve cihada davet

Kimsesize sahip çıkın. Haklarını vahyi ölçüler içinde arayın. Ve Allah’ın nimetlerini anlatın. Vahi nimeti, islam nimeti, Rabbın nimeti, ilahlık hakkı, güzel ahlak nimet, sahip olduğunuz tüm nimetin sahib Allahtır. O halde onu tekbir edin. Ona ruku ve secde edin. Ona teşekkürü anlatan beş vakit namazdaki davranışları hayatın tüm alanlarında yaşayın.   Davet edin. 

IV. SONUÇ

Biat edin ve geregi olan cihadı yapın. Malınızla ve canınızla vahyi ölçülerine uygun çaba gösterin. Çalışın. Muhammed(ass) ulaştığına  sizde ulaşirsiniz. Ama onun gibi yapın. Insanları davet edin. Allah’a kulluğa. Allah ve resulün itaata. Kıbleniz artık, kâbe. Dünya müstekbir merkezleri değil. Vaşington değil,  moskova değil, Londra değil, Berlin değil, Paris değil. Kuranla, resulullah gibi fert fert bir mucadel yöntemi ile insani davet edin. Siz bunu yaparsanız Sizin Rabbınız  size izzet ve onur verir. Allahım hicri 1440 yılını ümmetin bu hale dönüşümüne vesile kıl. Kalkın kardeşler şu andan itibaren bu sözleşmeyi yapalım. Ve kıblenizi seccademizde döndüğümüz kabenin rabbine dönüş yapalım.  Eve gittigimizde duhayi okuyup açalaim surda bir gedik. Ruzgar nerden eserse essin bizi yikmayacaktir. Allah’a emanet olun.

Yalçın  İçyer  Ankara 14.09.18

Etiketler : #Duha   #suresinin   #bu   #günümüze   #anlattıkları   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN