Darbe iddialarına Ankara Başsavcılığı'ndan inceleme

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Mazlum-Der ve İHD'nin, 2004'teki darbe hazırlıkları konusunda yaptığı suç duyurusu üzerine emekli Orgeneral Şener Eruygur ve Oramiral Özden Örnek, hakkında inceleme başlattı.

06-04-2007


Darbe iddialarına Ankara Başsavcılığı'ndan inceleme


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum-Der) ve İnsan Hakları Derneği'nin, Nokta Dergisi'nde yer alan darbe iddiaları nedeniyle yaptığı suç duyurusu üzerine emekli Orgeneral Şener Eruygur ve Oramiral Özden Örnek, hakkında inceleme başlattı.
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın darbe iddialarına konu günlükle ilgili ayrıntılı araştırma yapacağı, iddianame hazırlanacak boyutta belge ve bilgi elde edilmesi durumunda değerlendirme yapacağı öğrenildi. Başsavcılık çevrelerinde, günlükte yer alan darbe iddialarını soruşturma yetkisinin sivil ya da askerî yargının görev alanına girdiği konusunda farklı görüşler bulunuyor. Savcılık çevrelerinde, darbe girişiminin Türk Ceza Kanunu'nu 309. maddede yer alan 'anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs' suçuna girdiği, bu suçlara özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin baktığı görüşü öne çıkıyor. Ancak kuvvet komutanlarının soruşturulabilmesi Genelkurmay Başkanlığı'nın izninin gerektiği, bu nedenle hazırlanan inceleme evrakının Genelkurmay Askerî Savcılığı'na gönderileceği de öne sürülüyor.

Mazlum-Der Yönetim Kurulu Üyesi avukat avukat Emrullah Beytar, suç duyurusu dilekçesini, terör ve organize suçlara bakmakla görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne verdi. Beytar, suç duyurusu dilekçesinde, Nokta Dergisi'nde yayınlanan günlüğün eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek'e ait olduğunu, günlükteki iddialara göre iki kuvvet komutanının Sarıkız ve Ayışığı kodlu iki darbe ve eylem planı yaptıklarının anlaşıldığını belirtti.

Günlüğün doğru olması halinde Eruygur ve Örnek'in, TCK'nın 309. maddesinde yer alan 'anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs' suçunu işlediklerinin anlaşılacağını belirtilen dilekçede, bu suçun cezasının ağırlaştırılmış müebbet hapis olduğu hatırlatıldı. Dilekçede şunlar belirtildi: "Şüpheli Özden Örnek'e ait olduğu iddia edilen günlükteki bilgiler ister gerçek, ister uydurma olsun açık bir şekilde bir darbeden bahsetmektedir. 2004 yılı içerisinde şüphelilerin iki defa Anayasayı ihlal teşebbüsünde bulundukları şüpheli Özden Örnek'e ait olduğu iddia edilen günlükte açık bir şekilde dile getirilmiş olmasından dolayı, demokratik hukuk düzenine, parlamenter sisteme ve insan hak ve özgürlüklerine yönelik somut bir tehdidin açık göstergeleridir.

Avukat Beytar'ın suç duyurusu dilekçesinde, Sarıkız ve Ayışığı kodlu darbe planlarının doğru olup olmadığının araştırılması, doğru ise Eruygur ve Örnek hakkında TCK'nın 309. maddesi kapsamında kamu davası açılması talep edildi. Avukat Emrullah Beytar, adliyeden ayrılırken, gazeteciler yaptığı açıklamada, suç duyurusunda bulunduktan sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Hamza Keleş ile görüştüklerini ve dilekçenin işleme konulduğunu söyledi. Beytar, "Başsavcıvekili, başvurumuzun inceleneceğini söyledi." diye konuştu.

Kaynak: Zaman.com.tr

YORUMLAR
  • EMİR MAHCUPKUL   06-04-2007 21:01

    telaşların yoğun olduğu bu günlerde, eski bazı askerlerin 2004te darbe hazırlıklarında bulunduklarını ifşa etmelerinin ardından Yök'ün devreye girmesi filan... hiç vakit kaybetmeden adeta yoğurdukları hamuru ekmek için fırana sürer gibi bir halleri var! acaba halkın tepkisi ne olabilir? "orduya sadakat şerefimizdir" gibi militarist söylemlerle halkı kurgulamaya çalışarak, kemalizmin ömrünü uzatma stratejilerinin bir başka versiyonu mu. bu senaryonun uzun uzun metrajlı filimlerini seyretmemize rağmen her defasında oyuncuları hatta başroldeki figüranları değiştirip bize yeni bir senaryo gibi yedirmeleri bizim nekadar da tepkisiz bir toplum olduğumuzun bir fotağrafı olduğunu düşünüyorum... "Ey iman edenler! Size bir fasık bir haber getirirse, bilmeyerek bir topluluğa zarar verip yaptığınıza pişman olmamak için o haberin doğruluğunu araştırın." 49 Hucurat 6 düşünmeden suyu içmek insanın boğazına düyümlenebilir... selam ve dua ile...

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN