Büyük şeytan, Filsitin'de taşlandı

İran’ı tecrit etmek için çıktığı Ortadoğu gezisinin ilk ayağı olan işgal devleti İsrail’den sonra dün Filistin topraklarına geçen eli kanlı ABD Başkanı Bush, protestolarla karşılandı

11-01-2008


İran’ı tecrit etmek için çıktığı Ortadoğu gezisinin ilk ayağı olan işgal devleti İsrail’den sonra dün Filistin topraklarına geçen eli kanlı ABD Başkanı Bush, protestolarla karşılandı. Hamas’ın çağrısı üzerine Gazze ve Batı Yaka’da sokaklara dökülen Filistinliler, yürüyüş sırasında ABD ve İsrail bayrağını yakarken, “Siyonist destekçisi eli kanlı çocuk katili Bush defol. İsrail’i tanımayacağız. Emperyalist işbirlikçi yönetimlere savaşımız sürecek” sloganları attılar. Filistin Parlamento Başkanı Dr. Ahmet Bahr, zalim Bush’un Filistin’e gelmesini protesto ettiklerini belirterek, ABD Başkanı’nın ziyaretinin amacının İsrail’e destek, Filistin’deki bölünmeyi artırmak ve Abbas yönetimi üzerinde baskı uygulamak olduğunu belirtti.
KATİLİN ZİYARETİNDEN NOTLAR:
Batı Yaka’nın Ramallah kentindeki Mukata karargahında Abbas tarafından karşılanan eli kanlı ABD Başkanı Bush, Mukata bahçesinde kırmızı halı serili zeminde, askeri tören kıtasını Abbas'la birlikte selamladı. Görüşmeye Bush, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice
ile birlikte geldi. Bush, Ramallah'a, Marine-1 helikopteri yerine arabayla geldi. Bush, Mukata bahçesindeki Filistin lideri Yaser Arafat'ın anıt mezarını ise ziyaret etmedi. Bush için, Kudüs'te olduğu gibi Ramallah'ta da olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Günlerdir Bush için hazırlık yapan Filistin yönetimi, Amerikan Başkanı’nın gelişinden önce kente 4 binden fazla güvenlik görevlisi konuşlandırdı. Bush-Abbas görüşmesinin yapılacağı başkanlık karargahı Mukata'nın çevresi tümüyle hem araç hem insan trafiğine kapatıldı. Mukata çevresine güvenlik güçleri adeta etten duvar ördü. Eli kanlı Bush ile Abbas, Batı Yaka’nın Ramallah kentindeki Mukata karargahında yaptıkları yarım saati aşan görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Bush, basın toplantısında, Filistin yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı, barış yolundaki çabalarından dolayı övdü. Abbas'ın gösterdiği misafirperverliğe teşekkür ederek sözlerine başlayan Bush, yan yana, barış içinde demokratik iki devletli çözüm için çalışıldığını ifade etti.

Bush’un ziyaretinin hiçbir değeri yok...
nUREYP ERRENTAVİ
ABD Başkanı George Bush’un bölge ziyaretinin, Batı Yaka ve Kudüs’te fütursuzca süren yerleşim birimleri inşaatının durdurulmasıyla son bulmadıkça hiçbir değeri yoktur. Zira yerleşim birimleri inşaatının durdurulması gerçek barış girişiminin kapısıdır. Bu konuya girilmediği takdirde Filistinliler, onların ve uluslararası toplumun istenen şekilde yardım eli uzatmadığı sürekli esir konumunda kalacaklardır.
Bizler başından itibaren böyle bir sonuca gidilebilecğinden umutlu değiliz. Zira Amerikalı ziyaretçi, sınırlar, yerleşim birimleri ve mülteciler konularında İsrail görüşünü itibara alacağı taahhüdünde bulunarak 14 Şubat 2004’te bir teminat mektubu imzalayanın ta kendisiydi.
 Bu ziyaretçi son olarak yasal yerleşim birimleri ile yasal olmayanlar arasında bir ayırıma giderek bizleri şaşırttı. Sanki yerleşim birimlerinin yasallığı uluslararası hukuka ve uluslararası yasal kararlara değil de inşaat izni veren veya engelleyen İsrail Bakanlar Kurulu'nun kararlarına dayanıyor…
İSRAİL GÜVENLİĞİ
ÖNCELİYOR
Olmert-Barak hükümeti ziyaret öncesi Nablus’a giriyor ve Gazze’de günlük operasyonlarda bulunuyorlar. Sanki bu hükümet bu uygulamasıyla Washington çevrelerinin desteklediği İsrail belgesini doğrularcasına, güvenlik dosyasına itibarını vermek ve yerleşim birimleri dosyasına öncelemek istiyor. Bu belge Filistin yönetiminin en az beş yıla kadar Batı Yaka’da güvenlik sorumluluğunu üstlenmeye hazır olmayacağını ve dolayısıyla ‘Yol haritasına’ bağlılığının hayata geçirilemeyeceğini ifade ediyor.
LÜBNAN’DAKİ OYUN
Belki de Beyaz Saray'dan ayrılışı öncesi son veda ziyaretindeki Bush, savaşlar, katliamlar, Irak ve Afganistan’da durmayan kan şelalelerine bulanmış başkanlık tarihine birkaç satır eklemek ve izler bırakmakta kararlı. Fakat bunu yapamayacak. Zira hepsi olmasa da etrafını çeviren müttefiklerinin çoğunluğu, danışmanların ve bakanların ekseriyeti aynı küstahça tonla konuşuyorlar hâla. Irak’ta büyüyen demokrasinin desteklenmesine dair süregelen konuşmaları sonrası, şimdi de demokratik olmayan Arap hükümetlerini Lübnan halkını 15 Mart koalisyonuyla sınırlayarak, demokratik yolla seçilmiş Lübnan hükümetini desteklemelerini istiyor.
FİLİSTİN’E ZEHİRLİ YARDIMLARIN SEBEPLERİ
Başkan Bush beraberinde Filistin halkı için ‘Paris konferansının zehirli hediyelerinden’ biraz getirecek. Birçok sebepten ötürü bu hediyelere zehirli diyoruz:
1- Ekonomik ve mali Paris sürecinden, hiçbir sonuca ulaşmayan siyasi Annapolis sürecinin yerini alması istenmekte.
2- Bu yardımlar Filistin halkının işgalin enkazı üzerine bağımsız devletlerini kurmaları için değil, işgalin görüntüsünü düzeltme, sürmesini garanti etme ve işgal devletine maliyetini azaltmanın aracıdır.
3- Bu yardımlarla bir Filistin tarafını ötekine karşı desteklemek murat edilmektedir. Burada hedef sadece Fetih ve Hamas değil, bütün gruplardır.
George Bush kendisinden önceki başkanlar ve Amerikalı yetkililer gibi gelecek ve gidecek. Filistinlilerin sıkıntıları ise işgalin ateşi, saldırıları, kuşatmaları ve suikastları altında devam edecek.
Ufukta bu çıkmaz yoldan çıkışa yaklaştıracak hiçbir şey yok.
(Ürdün’de yayımlanan Ed Düstur gazetesi)

 

Etiketler : #Büyük   #şeytan   # Filsitin'de   #taşlandı   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN