Bush ve savaş tercihine dönüş

ABD Başkanı George W. Bush İran’a karşı savaş davullarını yeniden çalmaya başladı. Zira dün Reuters haber ajansına yaptığı uzun konuşmada İran’ın hâlâ tehlike oluşturduğunu ve Arap bölgesine yönelik gezisinin artan İran nüfuzuna nasıl karşı konulacağı üzerinde yoğunlaşacağını açıkladı.

07-01-2008


ABDULBARİ ATWAN

Bush’un 16 Amerikan istihbarat organının çıkardığı ve İran’ın nükleer askeri programını 2003’te durdurduğuna vurgu yapan rapora yönelik yorumu ilgili uzmanların çoğunluğunun yorumundan tamamen farklı.  Zira Bush, nükleer programın her an canlandırılabileceği ve uranyum zenginleştirmesinin sürmesinin bu husustaki İran niyetlerini teyit ettiği düşüncesinde.
BUSH, İRAN’LA SAVAŞMAKTA KARARLI
Bu açıklamalar Bush’un İran’a savaş açma niyetini yansıtıyor ve önümüzdeki bölge turu bu savaşa hazırlık hatta belki rollerin ve görevlerin dağıtılması amaçlı olabilir.  Gezinin bu savaşın patlak vermesi durumunda esaslı rol oynayacağı İsrail, Mısır, Ürdün, BAE, Kuveyt ve Bahreyn’i içermesi dikkat çekici.  Bu ülkelerin bir kısmı Kuveyt ve Bahreyn gibi Amerikan üslerine ve güçlerine ev sahipliği yapıyor. diğer kısmı ise Mısır ve Ürdün gibi bölgedeki Amerikan stratejisinde temel yoğunluk noktaları oluşturuyor. İsrail ise İran’ın vurulması ve nükleer programının yerle bir edilmesi noktasında daha istekli.
Ortada İsrail’in İran’a saldırıyı başlatmasını yeğleyenler var. İran’ın misillemesi ise ABD ve güçlerinin müttefik İsrail’i korumak gerekçesiyle İran’la savaşa girmesini kolaylaştıracak.
BAZI FİLİSTİNLİ YETKİLİLER YANILIYOR
Bazı Filistinli yetkililer Bush’un gezisinin, Ramallah kentine uğramasının ve yerleşim birimleri inşaatını durdurması için Olmert hükümetine baskı yapmasının Annapolis konferansını kurtarma amaçlı olduğunu düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Abbas, Olmert ve Bush üçlü zirvesinin iptali bu husustaki ilave kanıttır. Bush özellikle de Pakistan eski Başbakanı Benazir Butto suikastı ve Pakistan’ın kapsamlı kanlı kaos ve iç savaş uçurumuna çokça yaklaşması sonrası İran nükleer emellerini bitirmeden önce Beyaz Saray'ı terk etmemekte kararlı.
KANA SUSAMIŞ BUSH’UN GEZİSİ
Bush açısından zaman daralıyor. Kendisinin ve partisinin halk desteği için hızlı düşüş içinde. Geçmişteki Amerikan başkanlarıyla karşılaştırıldığında en düşük orana indi. Ona göre saygınlığını, Irak ve Afganistan’daki yenilgilerle dolu sicilini, içerdeki ekonomik kötüleşmeyi kurtarmak, ülkesini özel ve iş sektörünün bataklığa girmesinden sakındırmak için tek çıkış yolu, yeni bir savaşın fitilini ateşlemek.  Bu gezi kana susamış Bush’un gezisidir. Bush, Arap ve İslâm ülkelerinde bu bağlamda istediklerini alabilir ve İran yeni kurban olabilir ancak bu kurbanın etinin tadı çok acı olacaktır.
(Londra’da yayınlanan El Kuds El Arabi gazetesi, 5 Ocak 2008, Arapça'dan çeviri: Halil Çelik) 
 

Etiketler : #Bush   #ve   #savaş   #tercihine   #dönüş   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN