BMGK'nın sözde ateşkes kararı sonrası 72 saatte 107 mazlum daha katledildi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) ateşkes kararının açıklanmasını takip eden 72 saatte 34’ü çocuk, 18’i kadın olmak üzere 107 sivilin Esed rejimi ve destekçilerince katledildiği bildirildi.

28-02-2018


Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR) raporunda, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Suriye’de 24 Şubat gecesi açıkladığı 1 aylık insani ateşkes kararının ardından geçen ilk 72 saatte 34’ü çocuk, 18’i kadın olmak üzere 107 sivilin yaşamını yitirdiği duyuruldu.

AA’da yer alan habere göre, raporda, rejim güçlerinin İdlib, Humus ve (Doğu Guta’nın yer aldığı) Şam kırsalındaki saldırılarında 18’i çocuk, 13’ü kadın 83 sivilin can verdiği ifade edildi.

SNHR raporunda, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin hava saldırılarında 10’ü çocuk, 4’ü kadın 16 sivilin katledildiği belirtildi.

IŞİD 4 çocuğu öldürürken, 2’si çocuk, 1’i kadın 4 sivil ise kimliği bilinmeyen kişilerin saldırısında hayatını kaybetti.

Raporda, rejim güçlerinin bombaladığı yerlerde hiçbir askerî merkezin veya karargâhın bulunmadığı belirtilerek vurulan sivil yerleşim yerleri arasında bir cami ve bir de pazar yerinin olduğu ifade edildi.

Rapora göre, rejim, Şam kırsalı bölgesine 43, Hama iline 4 olmak üzere, toplam 47 varil bombalı saldırı düzenledi.

BMGK, 24 Şubat’ta Suriye’ye insani yardım ulaştırılabilmesi ve özellikle rejim kuşatması altında bulunan Doğu Guta’daki durumu ağır hasta ve yaralıların tahliyesi için en az bir ay insani ateşkes kararı alındığını duyurmuştu.

Kararda, Suriye genelinde insani yardımların “güvenli, engelsiz ve sürdürülebilir” bir şekilde ulaştırılabilmesi ve “durumu ağır hasta ve yaralıların” tahliye edilebilmesi için tüm taraflardan “gecikmeden” çatışmaları en az 30 gün durdurmaları talep edilmişti.

(Kaynak: AA)

Etiketler : #BMGK'nın   #sözde   #ateşkes   #kararı   #sonrası   #72   #saatte   #107   #mazlum   #daha   #katledildi   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop seks shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop sex toys istanbul izmir sex shop izmir sex shop sex shop izmir sex shop izmir sex shop izmir izmir sex shop bakırköy sex shop kadıköy sex shop ataşehir sex shop