Avcı: Savcı olsam dava açardım

Avcı, "Yetkim olsaydı, önce soruşturma açardım. Eğer hakikat olduğu ortaya çıkarsa Eruygur ve Özden başta olmak üzere zanlılar hakkında tutuklama emri çıkarırdım.'' ifadelerini kullandı.

10-04-2007


Avcı: Savcı olsam dava açardım

Kars Ağır Ceza Hâkimi, eski savcı Gültekin Avcı, emekli Oramiral Özden Örnek'in günlüğünde yer alan darbe planlarına karşı savcıların sessiz kalmasını eleştirdi. 

Kars Ağır Ceza Hâkimi Gültekin Avcı, Şemdinli davası savcısının akıbetini gören savcıların cesur davranamayacağını söylüyor.

Avcı, darbe planları hakkında, "Görevde olsaydım ilgili kişiler hakkında 'anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı şuçlar' kapsamındaki TCK 309, 311 ve 312. maddelerine göre müebbet hapis talebiyle dava açardım." dedi.

İzmir'in Bayındır ilçesinde görev yaparken Kars'a ağır ceza hâkimi olarak atanan Gültekin Avcı, 2004 yılında Türkiye'nin atlattığı 2 darbe girişimi hakkında ilginç açıklamalar yaptı. Savcıların artık bu tür olaylara sessiz kalacağını iddia eden Avcı, Kenan Evren hakkında soruşturma başlatan Savcı Sacit Kayasu ile Şemdinli Davası iddianamesini hazırlayan Ferhat Sarıkaya'yı hatırlattı. "İkisinin de başına gelenler ortadadır" diyen eski savcı şu değerlendirmede bulundu: "Demirel de, 'Savcılar ne güne duruyor?' derdi; fakat gördük ki Kenan Evren hakkında soruşturma açan eski savcı Sacit Kayasu meslekten ihraç edildi. Şemdinli olayını inceleyen eski Van Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın başına gelenler de ortada. Hattâ Sarıkaya'nın hazırladığı iddianame sonucunda sanıklar 39,5 yıl ceza aldı; fakat kendisi şimdi ne avukatlık yapıyor ne de hukukla ilgili başka bir iş. Durum böyleyken Türkiye'deki cesur savcılardan bir şey çıkması zor.'' diye konuştu. Darbe iddialarına yönelik düşüncelerini de anlatan Avcı, "Yetkim olsaydı, önce soruşturma açardım. Eğer hakikat olduğu ortaya çıkarsa Eruygur ve Özden başta olmak üzere zanlılar hakkında tutuklama emri çıkarırdım.'' ifadelerini kullandı. Türkiye'nin her an klasik veya postmodern darbeyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Gültekin Avcı, 28 Şubat'ta sürecine karşı koyan tek savcının kendisi olduğunu ileri sürdü.

2004 yılında ortaya çıkan 'sosyetik fişleme' olayını da hatırlatan Kars Ceza Hâkimi Gültekin Avcı, bu olayda da herhangi bir savcının harekete geçmediğini ifade etti. Gültekin Avcı, şunları kaydetti: "İki darbe teşebbüs hareketiyle ilgili savcılık harekete geçemezse de Başbakan, idari açıdan Başbakanlık Teftiş Kurulu'nu harekete geçirebilir. AK Parti milletvekilleri de Meclis'te araştırma talebinde bulunabilir."

Kaynak: Zaman Gazetesi
 

 

Etiketler : #Avcı:   #Savcı   #olsam   #dava   #açardım   #   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN