77 ilde Doğu Türkistan’a destek, Çin zulmüne protesto

Çin yönetiminin, Müslümanların yoğunlukla yaşadığı Uygur bölgesine baskılar bugün pek çok şehirde protesto edildi, Kovid-19 kapsamında bölgede uygulanan eve kapatma zorunluluğuna tepki gösterildi. Okunan bildiride ise, Birleşmiş Milletler’in daha aktif sorumluluk alması istenirken, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın adeta yok hükmünde olduğu vurgulandı.

09-12-2022


Genç İHH’nın 77 ilde eş zamanlı düzenlediği “Doğu Türkistan’a Ses Ver” konulu basın açıklaması, cuma namazı çıkışı Fatih Camisi avlusunda yapıldı. İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Sekreteri Durmuş Aydın, Çin’in uygulamalarından vazgeçmesi adına bir kanaat oluşturmayı hedeflediklerini belirterek, 2016’dan bu yana 1 ila 3 milyon Uygur’un toplama kamplarıyla hürriyetlerinden yoksun bırakıldığını söyledi.

Uygurların temel insani haklarının ellerinden alındığını dile getiren Aydın, “Şimdi bir de bu zulümlere Çin hükümetinin ‘sıfır Kovid’ politikası nedeniyle eve kapatılma zorunluluğu eklendi. Evlerin kapıları kaynak makineleriyle kapatılmakta, insanların en temel ihtiyaçlarını gidermek için dahi dışarı çıkmalarına müsaade edilmemektedir.” ifadelerini kullandı.

Aydın, Birleşmiş Milletlerin, bu konuda daha aktif sorumluluk alması gerektiğini söyledi.

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkan Vekili Abdulehad Udun da 24 Kasım’da Urumçi’de karantinadaki bir binada çıkan yangında 44 insanın hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Udun, dünyadan tamamen tecrit edilip evlerine kapatılan binaların birinde çıkan yangına geç ve etkisiz müdahale yapıldığını savunarak, “Doğu Türkistanlılar olarak tüm şehitlerimizin hesabını sormayı hedeflerken, dünyadan orada olup bitenlere karşı bir ses beklerken maalesef 44 can yanarak şehit oldu.” diye konuştu.

(Kaynak: İktibasdergisi.com)

Etiketler : #77   #ilde   #Doğu   #Türkistan’a   #destek   #   #Çin   #zulmüne   #protesto   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN