“Suriye Cihadı Nereye Gidiyor” konferansından notlar

Kalem-Der’ın organize ettiği “Suriye Cihadı Nereye Gidiyor” konferansı yapıldı!

23-11-2014


Kalem-Der dernek binasında yapılan konferans Ahmed Kalkan hocanın misafirlere hoş geldin demesi ve kısa bir giriş konuşması ile başladı. Daha sonra konuşmacı olan “Suriye Alimler Birliği Üyesi” Eymen Şabani’nin sunumuna geçildi.

Şabani, konuşmasına ayeti kerime ile başladı;

“Şüphesiz ki inkâr edenler mallarını, (insanları) Allah yolundan alıkoymak için harcıyorlar. Daha da harcayacaklar. Ama sonunda bu, onlara yürek acısı olacak ve en sonunda mağlûp olacaklardır. Kâfirlikte ısrar edenler ise cehenneme toplanacaklardır. Bu, Allah'ın murdar olanı temizden ayırdetmesi; murdarı, bir kısmını bir kısmı üzerinde kılıp tümünü biriktirerek cehenneme atması içindir. İşte bunlar hüsrana uğrayanlardır.” Enfal, 36-37

Kafirlerin Suriye’de Esad rejimini desteklediklerini, bunun en temel sebebinin de burada Müslümanların zafer kazanmaması için olduğunu söyledi.

Bazı çevrelerin Sunni Müslümanların kendi aralarındaki problemlerinden dolayı, sürecin bu şekilde devam ederek düzelmesinin mümkün olmadığını söylüyorlar,

Batılılar ise bu süreci; Suriye halkının dolayısıyla da Müslümanların bir birlerini öldürdüklerini, Müslümanların terörist olduklarını söylüyorlar, ne yazıktır ki bazı Müslümanlar da bu ithamlara inanmaktadır.

Şam Müslümanlar için çok önemli bir yerdir. Burası Müslüman mücahitler tardından feth edilmek isteniyor. Bir aydan beridir Dera bölgesinden Şam’a doğru hücumlar attırıldı ve Şam’a çok yaklaşıldı.

Guta bölgesinde Müslümanların bir yıldan fazladır muhasara altında olduğunu, açlık sıkıntısı, giyecek sıkıntısı çekiyorlar. Bunlara rağmen direnişe devam ediyorlar. Bu bölgedeki direnişi kırmak için bazı insanları direnişi bırakması yönünde rejimin kendileri ile anlaşma yapmaya kalktığını ama bu tür tuzaklarının bölgede tutmadığını ifade etti.

Amerika, Avrupa, Rusya, Çin ve Özellikle körfez ülkelerinin Suriye direnişi aleyhine çok ciddi çalıştıklarını, Mısır’ı bu hale getiren Arap devletleri, aynı oyunu biz karşıda oymuyor dedi. Mücadele eden mücahit gurupları, bunlar Selefi, bunlar sufi gibi bölücü ve araya fitne sokucu yaklaşımlar ile mücahitlerin birliklerini bozmak için çok çalışıyorlar dedi. Bu ülkelerin,  Amerika ve diğer guruplar lehine ajanlık yapıyorlar dedi.

Arap ülkelerinin direnişi desteklemediklerini, kendilerini sadece Türkiye’nin desteklediğini, kendilerini ensar gibi ağırladığını hatırlattı. Gerek Türkiye deki kamplardaki Suriyelilere, gerekse Suriye’de mağdur olan halka yardımların Türkiye halkı ulaştırıyor dedi.

Bu gün Suriye üzerinde en büyük oyunu Siiler ve özellikle İran ve Lüblan şiileri oynuyor, biz bu gün sadece bunlar ile savaşıyoruz. Bizim yıllarca bu insanlarla hiçbir düşmanlığımız olmadı, kardeşçe yaşadık. Hizbullah İsrail savaşında bütün Müslümanlar gibi bizde onları destekledik, evlerimizi, mallarımızı bunlar ile paylaştık.

Esad rejimini bu zamana kadar destekleyenler, desteklerini çekmeye başladılar. Bazı Şii aileler Esad’a desteklerini çekti, yine bazı Nusayri guruplarda desteklerini çekiyor ve çocuklarını askere göndermiyorlar, yine Dürzi ailelerde desteklerini çektiler. Gençleri askere rejim tarafından zorla götürülmek isteniyor, gençler ise savaşa gitmemek için kaçarak ülkeyi terk ediyorlar dedi.

Rusya, Çin ve İran muhalif guruplar ile anlaşmaya çalıştıklarını ifade ederek Esad’ı artık olmazsa olmaz görmediklerini, onu gözden çıkartıklarını ve bunun karşılığında kimyasal silahların kendilerine verilmesi, geçmiş için herhangi bir mahkeme kurulup yargılanma olmamasını istiyorlar dedi. Direniş gurupları dışında sürdürülen bu uzlaşma çalışmalarını halkın ve mücadele guruplarının bunu asla kabul etmeyecekler dedi.

Suriye direnişi bizim için hak ile batılın, habis ile tahir olanların kimler olduğunu bize gösterdi. Bu süreçte nice Sunni Alimlerin! Esad’ın yanında yer aldığını, nice iş adamları ve esnaf onların yanında yer aldığını, bunun Müslümanlar için bir hayır olduğunu ifade etti.

Bu gün Müslümanların geneli Hz. Peygamberin haber verdiği gibi suyun üzerindeki çör çöp gibi ama yine Hz. Peygamberimizin buyurduğu gibi hak üzere olan ve bunun mücadelesini sürdüren kimselerde var dedi.

Amerika’nın sözde İşid’e karşı oluşturduğu koalisyon güçleri İşid’i vurduğu gibi diğer direniş guruplarını da vuruyorlar, bunlar bizi düşündüğü için İşid’i vuruyor değiller, bunların yaptıkları Esad’ı güçlendiriyor dedi.

Yine Suriye direniş gurupları ve Alimler, herkes kendi cemaatinin ve gurubunun çıkarlarını düşündüğü için başarıya ulaşamıyoruz dedi.

Son olarak sorulan sorulara verdiği cevap ve yaptığı dua ile konferans sona erdi.

kalemder.org

 

Etiketler : #   #Suriye   #Cihadı   #Nereye   #Gidiyor   #konferansından   #notlar   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop seks shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop sex toys istanbul izmir sex shop izmir sex shop sex shop izmir sex shop izmir sex shop izmir izmir sex shop bakırköy sex shop kadıköy sex shop ataşehir sex shop