'Somali'de yaşanan bir halk direnişidir'

İslami Mahkemeler Birliği Başkanı Şeyh Şerif Ahmed, Somali'de yaşananların bir halk direnişi olduğunu söyledi.

04-04-2007


'Somali'de yaşanan bir halk direnişidir'

 

İslami Mahkemeler Birliği Başkanı Şeyh Şerif Ahmed, Somali'de yaşananların bir halk direnişi olduğunu söyledi. İslami Mahkemeler Birliği Başkanı Şeyh Şerif Ahmed, soykırım savaşına karşı mücadele veren halk direnişinin bir parçası olduklarını bildirdi.

 

İslami Mahkemeler Birliği mücahitlerinin başkent Mogadişu'dan çekilişinin taktik gereği olduğunu belirten Şeyh Şerif Ahmed, 35 devletin Somali'de yapamadığını yaptıklarını ve ülkeye huzur ve istikrar getirdiklerini ifade etti.

 

El-Cezire kanalında dün yayınlanan "Günün Konuğu" programına katılan Şeyh Şerif Ahmed, İslami Mahkemeler Birliği'ne karşı çıkanların Etiyopya işgalinden sonra kendilerini desteklemeye başladıklarını bildirdi.

 

Etiyopya askerlerinin çekilmesi şartıyla Somali Hükümeti'yle görüşmeye hazır olduklarını dile getiren Şeyh Şerif Ahmed; Kenya'nın, Etiyopya'nın ve Amerika'nın her birinin Somalİ'de kendi gündemi olduğunu söyledi.

 

Somali Parlamentosu'nun Etiyopya askerini davet etme kararı alarak Yemen'in arabulucuğuna engel olduğunu bildiren Şeyh Şerif Ahmed, hiçbir zaman diyaloğu reddetmediğini ifade etti.

 

Kenya'ya kaçışını ve Amerikan Büyükelçisi'yle görüşmesini anlatan Şeyh Şerif Ahmed, Amerika'nın Etiyopya'ya maddi ve manevi yardımda bulunduğunu kaydetti ve Washington'ın Somali'de oynadığı rolü eleştirdi.

 

İslami Mahkemeler Birliği mensuplarının Mogadişu'dan aniden çekilmesinin amacının savaşçıları korumak olduğunu söyleyen Şeyh Şerif Ahmed, İslami Mahkemeler Birliği liderlerinden bazılarının yeterli derecede bilinçli olmadığını ve Etiyopya'nın müdahalesine zemin hazırlayan açıklamalarda bulunduklarını kaydetti.

 

Etiyopya'nın denize kıyısı olmadığı için Somali sahillerinde gözü olduğunu ifade eden Şeyh Şerif Ahmed, Riyad Zirvesi'nde Somali sorununu gündemine almayan Arap Birliği'ni de ayıplamadığını söyledi.

 

İslami Mahkemeler Birliği'nin en başından beri Arap Birliği'ne bel bağlamadığını belirten Şeyh Şerif Ahmed, "Filistin davası bu durumdaysa, Afrika Boynuzu için ne yapabilirler?" şeklinde konuştu.

 

İslami Mahkemeler Birliği yönetiminin iyi bir deneyim olduğunu ifade eden Şeyh Şerif Ahmed, 35 devletin Somali'de başaramadığını İslami Mahkemeler Birliği olarak başardıklarını söyledi.

 

Sinamaların kapatılması gibi bazı küçük hataların kendilerine rağmen gerçekleştiğini bildiren Şeyh Şerif Ahmed, ahlaksız filmlerin gösterildiği ve içerisinde uyuşturucu kullanılan bu sinamaların halk tarafından İslami Mahkemeler Birliği'nin ismi kullanılarak kapatıldığını kaydetti.

 

Şeyh Şerif Ahmed ayrıca, İslami Mahkemeler Birliği'nin baştan beri halka hoşgörülü davrandığını ve hedeflerinin net olduğunu belirtti.

 

Kaynak: Dünya Bülteni / Asım Sancaktar

 

Etiketler : #'Somali'de   #yaşanan   #bir   #halk   #direnişidir'   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN