'Paralel'in ardındaki asıl tehlike; Paralel din

Yazar Yusuf Kaplan, asıl tehlikenin paralel devlet değil, paralel din anlayışı olduğunu savunarak paralel devletin de paralel dinin bir sonucu olduğunu ifade ediyor

29-07-2016


Türkiye'de 15 Temmuz'da gerçekleştirilen darbe girişiminin arkasında sahih İslam anlayışının bozularak yerine 'paralel din' koymak olduğu belirtiliyor.

Yeni Şafak Gazetesi'nden Yusuf Kaplan, bugünkü yazısında küresel sistemin iki asırdır İslam ile savaştığını belirterek esas hedefin Ehl-i Sünnet Omurga'yı çökertmek olduğunu savundu. Kaplan, Seküler-kapitalist küresel sistemin varlığını ve hegemonyasını sürdürebilmesinin İslâm'ın yeniden tarih yapan bir aktör olarak tarih sahnesine çıkmasının önlenmesine, bunun için de bin yıl İslâm dünyasını dimdik ayakta ve diri tutan Ehl-i Sünnet Omurga'nın çökertilmesine, dolayısıyla 'paralel din'ler icat edilerek İslâm'ın hadım edilebilmesine, küresel sisteme boyun eğdirilmesine bağlı olduğunu kaydetti.

Kaplan yazısında şu ifadeleri kullanıyor:

"Küresel sistem, -dolayısıyla küresel kapitalist sistemin kuran, iki asırdır İslâm dünyasının bütün temel sorunlarını ve sınırlarını belirleyen- İngilizler şunu çok iyi biliyor: Eğer Ehl-i Sünnet omurga çökertilirse, tonla “paralel din” icat edilir, böylelikle İslâm dünyası kolaylıkla parçalanır, sonuçta, İslâm'ın tarih yapan bir aktör olarak yeniden tarih sahnesine çıkması engellenmiş olur.

Önce neo-selefilik üzerinden terör örgütleri icat ederek Müslüman kitleleri İslâm'dan uzaklaştırmak, sonra da İslâm'ın ana kaynakları konusunda şüpheler uyandırarak İslâm'ı hadım etmek, bunun için de, tıpkı Budizm, Hinduizm, Konfüçyanizm, Taoizm gibi küresel sisteme itiraz etmeyecek hatta küresel sisteme boyun eğecek 'paralel din'ler icat etmek!"

 

"ASIL TEHLİKE PARALEL DEVLET DEĞİL, PARALEL DİN"

 

Asıl tehlikenin “paralel devlet” tehlikesi değil, “paralel din” tehlikesi olduğunu ifade eden Kaplan, paralel devletin de paralel dinin bir sonucu olduğunu belirtiyor.

Kaplan'ın yazısı şöyle devam ediyor:

"Paralel din tehlikesi, sadece Türkiye'ye özgü bir sorun değildir; bütün İslâm dünyasının yüzyıl boyunca kıran kırana boğuşacağı en hayatî sorundur.

Eğer sorunun “paralel devlet” tehlikesi değil de paralel din tehlikesi olduğu gerçeğini göremezsek, gerçek sorunu kavrayamaz, kalıcı, köklü ve uzun vadeli stratejiler geliştiremez ve sürekli olarak içerden ve dışardan büyük saldırılarla karşı karşıya kalmaktan kurtulamayız."

 

"MISIR'LA İYİ İLİŞKİLER KURULMALI"

 

Mısır'ın İngilizlerin güdümünden kurtarılamaması halinde FETÖ'nün Mısır'a yerleştirileceğini belirten Yusuf Kaplan, "Mısır üzerinden bütün Arap dünyasında protestanlaştırılmış, ruhu çalınmış, küresel sisteme boyun eğen seküler bir İslâm" icat edilecek ve bu paralel din, yine İngilizlerin icat ettiği selefîliğe alternatif olarak bütün İslâm dünyasına sunulacak: Sonuçta, 'hormonlu Müslümanlar' icat edilmiş olacak..." ifadelerini kullanıyor. Kaplan yazısını şu şekilde bağlıyor:

"Böylelikle, Türkiye'nin toparlanma ve İslâm dünyasını toparlama girişimleri de boşa çıkartılmış olacak...

Özür dileyerek şunu söylememe izin verin lütfen: Umarım, bu ülkeyi yöneten insanlar bu yazıyı okurlar ve gereken dersi alırlar..."

Etiketler : #'Paralel'in   #ardındaki   #asıl   #tehlike;   #Paralel   #din    
YORUMLAR
  • Muradi   31-07-2016 23:34

    Yusuf Kaplan da İslam'a paralelmiş gibi ortaya çıkan tasavvufun hayranlarındandır. Fethullah Gülen gibi halkın önemli gördüğü din büyükleri de genelde bu ekole mensuptur. Kaplan bu ekolden olduğu için ataları gibi hakla batılı birbirine karıştırır. Bundan ötürü de önce Kur'an diyenlere bile tahammül edemez.

  • Vedat Demiralay   31-07-2016 08:38

    Yusuf bey geleneksel ehli sünnet din algısı ile demokratik siyaseti onaylayan bir zihin dünyasına sahiptir. Dün(30temmuz)habertürkteki yorumunda benzer hak batıl karışımı yorumunun yanında geleneksel ehlisünnet ve ulularına methiyeden sonra, batının projesi olarak radikal selefi islam ve bunun karşısında ılımlı islam olarak paraleli takdim etti.. Esas tehlikenin paralel din olduğunu geleneği ve din büyüklerini toptan red eden KUR AN İSLAMI denen sapık bir din algısının her yere yayıldığından bahsetti. şimdiye kadarki sistem sanki islami bir sistem başındakilerde ulul emir, hiçbir şekilde islami sistem önermiyor. Bizim ve bütün islam coğrafyasının çok öncelerden beri esas darbeyi islamın ilga edilerek yediğini ve tağuti rejimlerle yönetildiğini nasıl görmez ve müslümanları yanlış yönlendirir yusuf bey gibi güya islamcı ağabeyler.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN