"Bilim"in kirli yüzü!

İlaç mümessillerinin, belirli miktarlarda ilaç yazılması karşılığında doktorlara futbol maçı biletleri, uçak bileti, koltuk takımı, klima, muayenehane boyası gibi hediyeler verdiğine ilişkin iddiaları içeren listelerle ilgili olarak, Sağlık Bakanlığı, illerde sağlık müdürlükleri düzeyinde soruşturma başlattı.

26-05-2008


Büyük bir ilaç firmasından ayrılan çalışanın intikam amacıyla internette bine yakın doktora "promosyon" adı altında verilen değerli hediyelerin tam listesini yayınlaması sağlık dünyasını sarstı.

İlaç mümessillerinin, belirli miktarlarda ilaç yazılması karşılığında doktorlara futbol maçı biletleri, uçak bileti, koltuk takımı, klima, muayenehane boyası gibi hediyeler verdiğine ilişkin iddiaları içeren listelerle ilgili olarak, Sağlık Bakanlığı, illerde sağlık müdürlükleri düzeyinde soruşturma başlattı.

Müfettişler, listelerdeki doktorların ifadesine başvurarak, iddiaları sordu. Bazı doktorlar rüşvet aldıklarını ancak bu rüşvetleri görev yaptıkları kurumlara hibe ettikleri savunmasında bulunurken, bazıları iddialarının doğru olmadığını ifade etti.

SİTE KAPATILDI

İddiaların odağındaki Bilim İlaç firmasının başvurusu üzerine, promosyon listelerinin yer aldığı ve Amerika'da bulunan server üzerinde kurulan "www.kirlibilim.atspace.com" ve "www.kirlibilim.com" web sayfalarının yayını durduruldu. Web sayfasında yayınlanan 17 dosyada bine yakın doktorun ismi, çalıştıkları kurumlar, adresleri ve aldıkları hediyelerin piyasa değeri tek tek sıralandı.

Sayfalar dolusu rüşvet listesinde, Fenerbahçe-Galatasaray maçı uçak bileti, koltuk takımı, tenis maçı bileti, muayenehane tadilatı, otomobil lastiğinin yanı sıra, buzdolabı, televizyon, dizüstü bilgisayar, bulaşık makinesi, cep telefonu, kamera, klima, uydu anteni, plazma tv, mp3 çalar, DVD de yer aldı.

YURTDIŞI SEYAHATİ BELGELERİ

Doktorların, rüşvet amacıyla eşleriyle birlikte yurt dışı seyahatlerine çıkarıldığı iddia edilen dosyalarda, pasaport bilgilerinden, telefon numaralarına, eşlerinin isimlerinden, uzmanlık alanlarına kadar her bilginin olduğu belirlendi. Sitede yayınlanan başka bir dosyada ise doktorlara verilen hediyeler karşılığında kaç adet ilaç yazacaklarını belirten listelerin olduğu görüldü.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK

Bilim İlaç Genel Müdürü Erhan Baş, iddiaların yayınlandığı internet sitesi hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ifade ederek, "Veri tabanımızdaki mümessil bilgileri ve doktor bilgileri alınarak ekleme yapılmış. Dosyalarda şirket mümessilleri doktorlara rüşvet veriyormuş gibi gösterilmiş. Asılsız listeleri yayınlayanlar hakkında suç duyurusunda bulunduk ve siteye erişimin engellenmesini sağladık" dedi.

KABUL EDENLER OLDU

Trabzon'da görev yapan ve ismi listede yer alan doktor F.B., mümessil G.B.'den reçetelere şirketin ilaçlarını yazma karşılığı buzdolabı aldığını kabul etti. F.B. aldığı buzdolabını çalıştığı sağlık ocağına hibe ettiğini söyledi. F.B., müfettişlere savunma verdiğini belirterek, "Sağlık ocağında buzdolabı olmadığı için firmanın teklifini kabul ettim. Ancak karşılığında 'Size bu kadar ilaç yazarım' demedim. İlacın değerlendirmesini yaparak gereken hastalara verdim. Bunu rüşvet olarak kabul etmiyorum" dedi.

DOKTOR, HASTAYA COMBİCİD YAZACAK BİLGİSAYAR VERELİM

Bilim İlaç'ın internette yayınlanan promosyon listelerinde yer alan ve mümessillerin hazırladığı doktor görüş raporlarının bazılarında rüşvet karşılığı ilaçların satışının artacağı şöyle anlatıldı: "Kasırga Grubu olarak adlandırılan İstanbul Bölgesi'ndeki 'Fırtına' rumuzlu mümessil, Silivri'de görev yapan doktora bilgisayar monitörü alınması talebini şöyle bildirdi: Silivri'de her gün poliklinik yapan HÖ Bey günde ortalama 80 hasta bakmaktadır. Günde ortalama 10 Combicid reçetesi üretecek olan hekim bize haftada 50 yani ayda 200 reçete desteği sağlayarak, yılbaşına kadar bu desteği devam edecektir."

CEP TELEFONU GÖNDERELİM BİZİM İLAÇLARI SEÇECEK

Bilim İlaç'ın Adana bölgesinde çalışan mümessil, 380 YTL değerindeki cep telefonunun alınması halinde pratisyen hekimin reçete yazacağını şirketine şöyle anlatıyor: "Dr. E.K., Nusratiye brickinde oldukça iyi bir pazar payı yapmamızda katkısı olan bir hekimimizdir. Bu aksiyon sonrasında (telefonun alınmasını kast ediyor) ikinci altı ay için bizlere desteği çok daha fazla artacaktır."

BİLİM İLAÇ: ADIMIZI KARALAMAK İSTİYORLAR

Bilim İlaç Genel Müdürü Erhan Baş, sitede Temmuz 2007'de yayınlanan belgeler üzerine Sağlık Bakanlığı'nın inceleme başlattığını doğrulayarak Hürriyet'e şunları söyledi: "Türkiye'nin en önemli yerli ilaç firmalarından biri olan şirketimizin adı karalanmak isteniyor. İşten çıkarılan bir çalışanın yaptığı bu karalama kampanyasında kararın lehimize çıkacağına inanıyoruz. Hemen her ilaç firması bu tür karalama kampanyalarına maruz kalmaktadır. Şeffaf bir çalışma ortamımız var ve kesinlikle etik değerlerimize sahip çıktığımız için 55 yıldır ayaktayız. İddiaların asılsız olduğu ortaya çıkacaktır. Soruşturmayı yürüten Sağlık Bakanlığı'yla her türlü belge ve bilgiyi paylaşıyoruz."

LİSTEDE ADI GEÇEN DOKTORLAR DAVA AÇACAK

Listede ismi bulunan ve Rize'de doktorluk yapan H.U. ise, hiçbir mümessilden rüşvet almadığını söyledi. H.U., "Bilim İlaç'tan herhangi bir mümessille rüşvet konuşmam olmadığı halde listede benim ismim de yer almış. Siteyle ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. Bizim de ismimizi karalamışlar" dedi. (Dünya Bülteni)

Etiketler : #Bilimin   #kirli   #yüzü!   
YORUMLAR
  • ssd   15-10-2011 23:17

    bilim ilaç her açıdan bakıldığında ve değerlendirildiğinde sektörde en etik çalışan bir firma ve %100 yerli sermaye

  • zavallı   26-09-2009 15:30

    bilim ilaç bu sektörün en kirli yüzüdür

  • srk 07   18-10-2008 13:03

    bunlar bana sadece atılmayı hazmedemeyen bi müdürün saçmalıkları geliyo. daha dün bi sağlık ocağındaki doktorlara mümessilin laptop dağıttığını biliyorum. bunu yapmayan yada bilmeyen müdür varsa çıksında görelim. bu sektörde bu yapıldığını kimse bilmiyomuydu. böle artis artis konuşan müdürler oturup önce kendileri spota mal satıp yurt dışlarına kaçak mal yollamayı bırakacaqlar. maç bileti uçak bileti verilmiş :)) koca firma die geçinip suriye irana mal kaçıran müdürlerin yanında o arkadaşlar az bile vermiş bi ara bu sektörde buzdolapları çamaşır makinaları havalarda uçuşuyodu millet kendisini çok temiz sanıyo heralde. bilim bilmeden sektörün içini atıp tutmayın derim ben sonra tömet altında kalırsınız yüzünüz kızarır.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN